Studenti pražského ČVUT soutěží o nejlepší projekt studentských kolejí budoucnosti. Nástavba modelových kolejí Na Větrníku s názvem Firstlife putuje do finálového kola prestižní evropské soutěže Solar Decathlon Europe.
Cílem projektované stavby je řešit dvě věci zároveň, jednak nevyhovující podmínky dnešního levného studentského bydlení, jednak jeho celkovou udržitelnost.
Studentské koleje jsou svými technickými parametry i vybavením v Česku často na úrovni poloviny minulého století. Přitom právě levné studentské bydlení by mělo maximálně využívat energetické úspory, šetrné a odolné materiály nebo pracovat s vlastní energií vyrobenou s minimálními náklady z obnovitelných zdrojů. Právě z této představy vycházeli studenti Fakulty stavební ČVUT, když s myšlenkou přihlášky do soutěže přišli.
Následně poskládali pod Univerzitním centrem energeticky efektivních budov širší tým, ve kterém nechybí budoucí architekt, strojař nebo elektroenergetik. Jsou tam ale i zástupci dalších oborů, kteří řeší třeba širší environmentální dopady stavby nebo urbanistický koncept.
Nástavba pracuje s fotovoltaickým zdrojem energie na střeše v kombinaci s tepelným čerpadlem. Studenti řešili i inteligentní řízení energií nebo úsporu vody skrze kořenové čištění a následné technické využití vyčištěných vodních zdrojů.
Podle studentského projektu vznikl i reálný prototyp stavby, aktuálně je k vidění v univerzitním areálu Bergische Universität v německém Wuppertalu. V prototypu probíhalo i technické měření, na jehož základě bude porota rozhodovat o vítězích soutěže. Celkové výsledky budou vyhlášeny 24. června.