Obnovitelné zdroje

Domácí fotovoltaiky jsou trendy, je na ně možné dostat až sto tisíc

V Česku nebývale roste zájem o domácí fotovoltaické elektrárny. Potvrzují to i data tuzemského lídra v energetice, společnosti ČEZ. Zatímco v loňském roce nainstalovala na střechy domů po celé zemi 660 solárních elektráren, letos toto číslo překonala už v červenci.

Za rostoucím zájmem mohou být ceny energií, ale i fakt, že se během koronavirových omezení část lidí pustila do rekonstrukcí a oprav. A to třeba i na chatách, kam se některé rodiny uchýlily v době tvrdých vládních omezení.

Na pořízení fotovoltaiky je možné také získat finanční podporu. Nově to může být až 100 000 Kč v případě kombinace s tepelným čerpadlem. V nových výzvách programu Nová zelená úsporám se také výrazně zjednodušila pravidla pro stanovení výše podpory, nově se počítá jednotkově a na jejím propočtu se podílení odborníci z Českého vysokého učení technického.

Solární panely umožňují lidem pokrýt část energie, kterou potřebují k běžnému chodu domácnosti, z vlastního zdroje. Neznamená to, že se taková domácnost úplně odpojí od elektrické sítě. Jen se sníží objem elektřiny, kterou takto odebírá. Zdroj fotovoltaické energie je také možné snadno skloubit s jinými úpravami, které šetří celkovou spotřebu energie, jako jsou kolektory tepla nebo pořízení tepelného čerpadla.

Pro ty, které by zajímala možnost podpory na fotovoltaiku, doporučujeme tuhle prezentaci, která shrnuje aktuální možnosti i novinky v programu Nová zelená úsporám.

CHCETE DOSTÁVAT nové díly podcastu, články a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru