Francie v říjnu začne vyvážet zemní plyn do Německa. Potvrdil to tamní energetický regulátor. Úřady nyní pracují na návrhu přesných tarifních podmínek, které musí zohlednit fakt, že plyn nyní bude proudit opačným směrem než dosud. Nové tarify by měly být hotové začátkem října, samotný plyn by měl začít proudit ze západu na východ kolem 10. října.
Francie také v uplynulých dnech vyvracela obavy z toho, že by mohla přestat vyvážet elektřinu do Itálie. Italský deník La Repubblica totiž informoval o údajném dopisu, který měl zaslat francouzský výrobce energie Electricite de France (EDF) italským obchodníkům. V něm měla EDF prý oznámit, že na dva roky není s to garantovat dodávky elektřiny kvůli úsporám.
Francouzská vláda i samotná EDF následně existenci takového dopisu popřely a potvrdily, že Francie hodlá být ve stávající energetické krizi solidární s ostatními státy. Naopak představitelé italské vlády tvrdí, že dopis od EDF skutečně přišel. Problém podle nich není nový a ví se o něm řadu měsíců.
Z exportéra dovozcem: zasáhlo sucho i technické problémy
Jde o to, že výroba francouzských jaderných a vodních elektráren letos výrazně poklesla kvůli suchu a horkému počasí, pro které nebyl dostatek vhodné vody na chlazení reaktorů nebo na výrobu elektřiny v přečerpávacích elektrárnách. Část francouzských jaderných elektráren také stojí kvůli technickým problémům. Výkon tamních jaderných elektráren je na třicetiletém minimu.
“Neznamená to samozřejmě, že k omezení exportu skutečně dojde, ale že na to musíme být připraveni,” potvrdil mluvčí italského ministerstva životního prostředí.
Francie tradičně patří mezi významné exportéry elektřiny a podílí se na stabilních dodávkách v rámci celého evropského energetického trhu. Z Francie pochází plných 15 % vyrobené elektřiny, v roce 2019 se na spotřebě v Itálii francouzská produkce podílela z 5 %.
Pokud budou výpadky pokračovat, nevyhneme se celkovým úsporám
Letos ale Francie byla opakovaně čistým dovozcem energie. Výpadky ve výrobě elektřiny navíc nastaly v době, kdy státy hledají způsoby, jak vyjít s omezenými dodávkami plynu poté, co Rusko zastavilo plynovod Nord Stream 1. Ten je vypnutý zhruba od začátku září.
Omezování spotřeby plynu často vedlo k vyšší spotřebě elektřiny, například výměnou plynových kotlů za tepelná čerpadla. Pokud by vedle plynu bylo potřeba omezovat i spotřebu elektřiny, bude nejspíš potřeba sáhnout k řízenému omezování spotřeby energií jako takové, například tím, že energeticky náročné provozy nebudou běžet naplno ve špičce, kdy je elektřina nejdražší.