Extrémní sucho v jižních částech Evropy vedlo v první polovině roku k citelným výpadkům v energetice kvůli odstávkám přečerpávacích elektráren. Týká se to hlavně výrobců energie ve Francii, Itálii a ve Španělsku. Kombinace vysokých teplot a nízkých srážek vedla k tomu, že v červenci vyrobily tamní vodní elektrárny poprvé méně elektřiny než fotovoltaiky.
Například produkce vodních elektráren francouzské EDF byla v první polovině letošního roku nižší asi o 30 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Sucho a vysoké teploty navíc vedly i k výpadkům v tamních jaderných elektrárnách. To se podepsalo na hospodaření skupiny ztrátou ve výši asi 1,4 miliardy EUR (34 miliard Kč).
Pyrenejský poloostrov trpí
Italský ENEL, který provozuje i některé španělské elektrárny, pak poklesl s výrobou o více než třetinu. Dostupnost vhodných vodních zdrojů se podle společnosti v některých regionech snížila až o 40 % v meziročním srovnání.
Nejvíc zasažené je území Španělska a Portugalska, portugalské vodní zdroje hlásí nejnižší hladiny v moderní historii. Na konci července byly zásoby vody na úrovni 29 % ve srovnání s obvyklými 63 %, což byl průměr v posledních deseti letech. Ve Španělsku během léta běžely tři velké elektrárny ENELu v omezeném provozu právě kvůli suchu.
Ztráty potvrzuje i portugalský výrobce energie EDP, podle kterého byl výkon jeho elektráren zhruba poloviční. Ekonomické dopady odhaduje na 19 milionů EUR (466 milionů Kč).
Portugalská EDP musela dokupovat elektřinu za téměř čtyřnásobek
Samotné kolísání výroby není u vodních elektráren nic nového, s postupující klimatickou změnou se ale mění to, o kolik výroba poklesne a jak často se to stane. Energetici se obávají, že zásadní poklesy výkonu vodních elektráren budou do budoucna stále častější. Vede to proto k úvahám o jejich ekonomické udržitelnosti.
V některých případech se totiž stalo, že provozovatel vodní elektrárny prodal svoji výrobu standardním forwardem (tj. na delší období dopředu), ale protože ji kvůli suchu nebyl schopen vyrobit dostatek, musel požadované množství dokoupit na spotovém trhu za ceny násobně vyšší. EDP uvádí, že takto prodala svou elektřinu za 60 EUR/MWh, ale pak dokupovala rozdíl za 230 EUR/MWh. A má obavy, že se takový scénář do konce roku ještě zopakuje.
Zásoby vody jsou klíčové i pro jaderky
Provozovatelé elektráren se obvykle na suchá období připravují, využívají k tomu systémy přírodních i umělých vodních nádrží. V podmínkách jižní Evropy to znamená zejména zachytávání dešťové vody a její využití během suchých letních měsíců, v alpských oblastech se zase přes léto zachycuje voda z tajících ledovců a používá se pak během zimy. Čím častější budou vlny sucha a vedra, tím víc budou jihoevropské vodní elektrárny závislé právě na kapacitě a bezproblémovém chodu těchto zásobníků vody.
Výpadky přečerpávacích elektráren navíc zasáhly Evropu v době, kdy je energetický trh už sám o sobě napjatý. Nedostatek plynu zvyšuje jeho cenu, což v řadě případů vedlo k prodloužení provozu nebo opětovnému otevření uhelných elektráren. Dopad mají i výpadky francouzských jaderných zdrojů, v důsledku nichž musela Francie v části roku elektřinu dovážet, i když obvykle patří mezi vývozce.
Jaderné elektrárny ve Francii procházely letos plánovanou odstávkou kvůli údržbě. Jejich výkon se tak pohyboval počátkem srpna okolo 27 GW, zatímco podle plánů by měl dosahovat asi 40 GW. Část výrobních kapacit jaderných elektráren musela také být omezena v důsledku vysokých teplot. Ohřála se totiž voda v řekách, kterou tamní reaktory využívají ke chlazení, takže ji nebylo možné bezpečně použít.
Teplé počasí by mohlo pomoct v zimě
Analytici z S&P Global Commodity Insights varují, že by kombinace těchto faktorů mohla ztížit přípravu na zimní období a zajištění dostatečných zásob plynu. Ten totiž je možné použít i na výrobu elektřiny, současné evropské plány se ale snaží takové použití omezit a ušetřit tím plyn pro měsíce, kdy bude potřeba topit. Jakýkoliv výpadek ve výrobě elektřiny z neplynových zdrojů takové úsilí komplikuje. Pokud by ale vyšší teploty přetrvaly až do konce roku a zima by byla mírná, znamenalo by to naopak na trhu uvolnění.