Francie prosadila zapojení jaderné energie do novely evropské směrnice o obnovitelných zdrojích. Ta stanoví, jaký podíl evropského energetického mixu má mít nízkou emisní stopu. A právě Francie jako příklad nízkouhlíkové ekonomiky, které dosahuje kombinací jaderných reaktorů a obnovitelných zdrojů, při jednání obhájila, že její přístup má na snižování emisí CO2 zásadně pozitivní vliv. V souladu s tím je i francouzský investiční plán do dalších let.
Jaderné zdroje díky Francii ve směrnici patří k nízkoemisním, za splnění dalších podmínek. Jde například o to, aby kvůli výstavbě jaderných bloků zbytečně nestály třeba investice do fotovoltaik a větrníků. V principu ale směrnice považuje jádro za nízkoemisní a pozitivní pro snižování emisí. “Vyjasnili jsme si, že rozvoj obnovitelných zdrojů má za cíl nahradit emisně náročné, fosilní zdroje energie a nesměřuje k nahrazení jaderných reaktorů,” uvedla po úspěšném jednání francouzská ministryně pro energetiku Agnès Pannier-Runacher.
Francie patří mezi státy s velkou tradicí ve vývoji a provozu jaderných reaktorů, podíl jaderné energie na tamním výrobním mixu představuje okolo 70 %. Emisní náročnost tamní elektroenergetiky je tak druhá nejnižší v Evropské unii, hned po Švédsku.
V reakci na ruskou invazi na Ukrajině také francouzská vláda ohlásila další vlnu strategických investic do prodloužení životnosti a výstavby nových jaderných zdrojů, ty mají Francii pomoct snížit závislost na dodávkách fosilních paliv od nespolehlivých partnerů. Společně s novými bloky Francie také investuje do obnovitelných zdrojů, nebo třeba do výroby vodíku z přebytků elektřiny, který může dobře posloužit jako záloha solárních a větrných elektráren.
Postoj francouzské vlády má také silnou podporu veřejnosti. Nedávný průzkum ukázal, že většina tamních obyvatel sdílí představu, že by se budoucnost energetiky měla opírat o kombinaci jaderných a obnovitelných zdrojů. Překvapivě se pro rozvoj jaderné energetiky vyslovila i většina lidí, která se jinak hlásí k programu tamní strany Zelených – ta přitom tradičně je k jádru spíš skeptická. Podle průzkumu v posledním roce výrazně vzrostl zájem francouzské veřejnosti právě o témata spojená s energetikou, a to především kvůli válce na Ukrajině.