Obnovitelné zdroje

Fotovoltaiky budou do budoucna třikrát levnější než plynové elektrárny

Výroba elektřiny z fotovoltaických elektráren bude až třikrát méně nákladná než elektřina z plynových zdrojů. Vyplývá to ze srovnání výrobních nákladů a předpokládaného vývoje cen, který analyzovala společnost Rystad Energy.

Evropské ceny plynu letos zaznamenaly cenový rekord, obchodní ceny v klíčovém TTF uzlu vystoupaly z průměrných 46 EUR/MWh v roce 2021 na 134 EUR/MWh v průměru za rok letošní. To představuje nárůst o 187 %. V srpnu pak cena plynu dosáhla dosud nejvyšší úrovně, plyn se obchodoval za 330 EUR/MWh. To vedlo k nárůstu cen elektřiny vyráběné z plynu až na 700 EUR/MWh.

Ačkoliv plyn extrémně zdražoval, zvyšovala se i výroba elektřiny z plynu, konkrétně o 4 % za prvních sedm měsíců letošního roku. V energetickém mixu evropských zemí totiž nečekaně vypadlo na 100 TWh energie kvůli odstávkám jaderných a vodních elektráren, zejména kvůli horkému a suchému létu.

 

Nové zdroje v příštím roce pomůžou výrobní náklady srazit

Vzhledem k tomu, že se dosud nepodařilo odstavené elektrárny plně nahradit, Rystad Energy očekává navýšenou spotřebu plynu pro výrobu elektřiny i během zimních měsíců. V příštím roce by se situace měla zlepšovat s tím, jak se budou do sítě zapojovat zejména desítky francouzských jaderných bloků, které jsou nyní odpojené kvůli opravám. Zároveň by se v příštím roce měly do sítě připojit nové solární a větrné elektrárny s kapacitou na 50 GW. Rystad Energy proto očekává, že se ceny plynu stabilizují na 31 EUR/MWh v roce 2030. To znamená, že výrobní náklady plynových elektráren se budou pohybovat okolo 150 EUR/MWh. 

To je třikrát víc než náklady, za které vyrábí elektřinu fotovoltaické elektrárny. Aby byla výroba elektřiny z plynu konkurenceschopná, musely by ceny plynu klesnout někam k 17 EUR/MWh a cena emisních povolenek by se musela držet hluboko pod 10 EUR za tunu. Ani jedno není v současných podmínkách realistické.

Evropa se potřebuje rozhodnout, jestli chce dál finančně podporovat plyn, který je drahý a jeho dodávky nejsou bezpečné, nebo investovat do levnějších obnovitelných zdrojů a kapacit pro ukládání energie. Plyn ještě nějakou dobu bude hrát důležitou roli v evropském energetickém mixu, ale pokud se něco nezmění, tak budou celkové podmínky víc nahrávat obnovitelným zdrojům,” uvedl Carlos Torrez Diaz ze společnosti Rystad Energy.

Pokud by se na výstavbu nových obnovitelných zdrojů energie využily prostředky, které nyní připadnou na výrobu elektřiny s využitím plynu, znamenalo by to dodatečných 333 GW kapacit v roce 2028, které by byly schopné dodat 663 TWh elektřiny. 

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru