Malé modulární reaktory přitahují i soukromé investory. Podle amerického podnikatele a investora Billa Gatese v tom hraje jistou roli i to, že jaderná energetika bude mít širokou podporu napříč politickým spektrem, ať už volby vyhraje kdokoliv. Sám Gates přitom investuje do vývoje nového typu pokročilých jaderných reaktorů.
Gatesova společnost TerraPower letos spustila projekt, na jehož konci by měla stát jaderná elektrárna s využitím chlazení na bázi sodíku. To je řešení, které by mělo vyjít levněji a také zajistit ještě vyšší bezpečnost, než je dnes běžná u konvenčních jaderných zdrojů. S výrobou by elektrárna měla začít v roce 2030 a pokud vše dopadne podle plánů, bude to jeden z mála jaderných reaktorů postavených a provozovaných na čistě komerční bázi.
Připomeňte si náš rozhovor k vývoji malých reaktorů v Česku:
Elektrárna zároveň vzniká v lokalitě vedle stávající uhelky ve státě Wopming, která by měla přestat se spalováním fosilních paliv po roce 2036 (se samotným uhlím o deset let dříve, s plynem až po roce 2030). Podle Gatese je menší jaderný reaktor vhodným řešením, protože jeho provoz téměř neemituje skleníkové plyny a zároveň jde o stabilní zdroj, který přispívá energetické bezpečnosti země.
Projekt měl být původně hotový už do roku 2028, plány mu ale zkřížila válka na Ukrajině, kvůli které bylo potřeba rekonfigurovat palivo, aby se reaktor obešel bez dodávek z Ruska. Teď se počítá s dodavateli z Velké Británie a některých severoafrických zemí.
Gates věří tomu, že podobné projekty mohou USA vynést přední místo v moderní, dekarbonizované energetice a technologiích pro bezemisní výrobu elektřiny. Zatím platí za inovačního lídra spíš Čína, modernizace energetiky je ale teprve v začátcích. “Když uvolníme inovativní potenciál této země, můžeme se stát lídrem,” věří známý podnikatel a zakladatel společnosti Microsoft.