Inovace v energetice

Elektrárna v Ohiu zkouší přejít z plynu na vodík za plného provozu

V Ohiu odstartovala pilotní přeměna plynové elektrárny na vodíkovou. Vlajková loď společnosti General Electrics (GE) chce ukázat, že je možné přejít ze spalování zemního plynu ze sta procent na vodík.

S přechodem začala elektrárna počátkem letošního roku. Nejprve proběhly testy s přimícháváním vodíku do zemního plynu (5 % vůči 95 %), ke konci března byly vyhodnocené jako úspěšné. V další fázi by se vodík měl přimíchávat až z 20 %. 

Elektrárna Long Ridge s kapacitou 485 MW pracuje s technologiemi účelově vyvíjenými tak, aby umožnily přechod od zemního plynu k vodíkovým směsím. Provoz využívá model plynové turbíny 7HA.02 z roku 2017, který je svými vlastnostmi vhodný pro využití alternativních plynů a měl by pojmout právě až 20% příměs vodíku. Inženýři nyní v rámci zvyšování podílu sledují, jak se změna paliva projevuje v celkovém výkonu elektrárny.

 

Ve velkém a bez výpadku provozu

Projekt je zajímavý tím, že testuje možnost nahrazení paliva za chodu a u relativně velkého zařízení. Ředitel vývoje nových technologií v dekarbonizaci plynárenství u společnosti GE, Jeff Goldmeer, popsal přínosy celého projektu tak, že jde o unikátní možnost zjistit, jak vodík využívat v energetice ve velkém v praxi.

Podle Goldmeera by pro nahrazení větší části plynu za vodík bylo nutné změnit technické parametry. “Pokud se máme bavit o 50 % nebo 100 % paliva, bylo by potřeba modifikovat spalovací systém, především samotnou turbínu,” uvedl k dalším plánům. Bude také nutné dořešit celý navazující logistický řetězec a spočítat efektivní náklady. GE plánuje mít provozuschopné modely plně vodíkových elektráren do roku 2030.

 

Moderní konstrukce turbín i alternativní způsoby získávání paliv

Long Ride přitom není prvním projektem společnosti GE zaměřeným na dekarbonizaci plynárenství. Vyvíjí nové modely turbín, jejichž technické vlastnosti předpokládají 50-60 % podíl vodíku, a v dalších provozech testuje i nové směsi konvenčního zemního plynu s takzvaným zeleným vodíkem vyrobeným z obnovitelných zdrojů.

V elektrárně Tallawara v Austrálii zase plánuje spustit elektrárnu s duálním provozem jak na plyn, tak na vodík. Long Ride nyní odebírá vodíkové zásoby ze sousední továrny na výrobu hliníku, do budoucna by si ale mohl palivo vyrábět sám elektrolýzou právě z obnovitelných zdrojů.

General Electric je víc než 100 let stará nadnárodní společnost se sídlem v USA, globálně podniká v řadě oblastí od energetiky přes dopravu, finančnictví nebo výzkum a vývoj. V Česku působí mimo jiné jí vlastněná firma GE Aviation, která se zaměřuje na konstrukce vyspělých leteckých motorů.

 

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru