Česko se připojí ke globálnímu závazku v oblasti snižování metanu, chce přispět ke snížení metanových emisí o 30 % do roku 2030. Ohlásil to premiér Petr Fiala v rámci světové klimatické konference COP 27. Podobné závazky předběžně ohlásilo na dalších čtyřicet států.
Snížení emisí metanu o třetinu poprvé oficiálně zaznělo jako cíl během klimatické konference v Glasgow v loňském roce. Mezi prvními se k němu připojily Evropská komise a USA, ale také Argentina, Mexiko, Indonézie nebo Velká Británie. Doposud ho podpořilo asi sto světových států (z celkových cca 196 států na světě).
Metan je skleníkový plyn, který má na svědomí asi polovinu už existujícího oteplení planety (ve srovnání s předprůmyslovou érou se teplota už zvýšila o 1 °C). Většina dosavadních kroků a opatření se soustředí na snižování CO2 a dekarbonizaci, metan zatím stál trochu stranou. Právě to má globální výzva ke snížení metanových emisí napravit.
Čeká se pozitivní dopad na zdraví, klima i na úrodu
Státy, které se k závazku připojí, mají usilovat o dosažení společného cíle snížení emisí metanu nejméně o 30 % oproti roku 2020 během deseti let. Zavazují se také k tomu, že zlepší vůbec sledování těchto emisí a pomůžou identifikovat jejich hlavní zdroje. Mezi ně patří obecně provozy pracující s ropou, plynem nebo uhlím, ale také zemědělství nebo skládky.
Kromě toho, že snížení metanových emisí může pomoct zpomalit nárůst globální teploty na planetě, má taky nezanedbatelné pozitivní efekty na lidské zdraví. Podle studie odborného fóra CCAC a organizace UNEP by plánované snížení emisí metanu o 30 % pomohlo předejít asi 200 000 předčasným úmrtím a zabránilo statisícům zdravotních intervencí u astmatiků. Díky snížení sekundárního znečištění by se tím také mělo předejít ztrátě cca 20 milionů tun obilí.