Inovace v energetice

České start-upy řeší recyklaci, snižování emisní stopy i udržitelnou architekturu

Platforma pro odbyt použitého zboží, recyklace špinavých plastů, prací prostředek v papírku nebo měření emisí CO2 ve firmách i v zemědělské půdě. To jsou oblasti, kterým se věnují nadějné české start-upy.

V nejbližších deseti týdnech dostanou možnost načerpat nové know-how, dopilovat své projekty i celkový model fungování díky akceleračnímu programu Start it @ČSOB.

Celkem šest českých start-upů uspělo mezi třiceti přihlášenými projekty, které se zaměřují na udržitelná inovativní řešení. Je mezi nimi třeba firma ETW, která hledá řešení pro recyklaci špinavých plastů.

Česko má sice jednu z nejvyšších měr recyklace v domácnostech, ale následné využití recyklovaných plastů s výjimkou PET značně pokulhává. ETW umí recyklovat i špinavé plasty a vyrábí z něj granulát, ze kterého lze následně snadno vyrábět nové výrobky.

 

Online tržiště i zemědělský inovátor

Mezi podpořenými projekty je i marketplace OdKarla.cz, která umožňuje prodat použité zboží a nabízí vlastní efektivní řešení logistiky, zákaznické podpory i záruky. Díky tomu usnadňuje výměnu zboží prodejcům i kupujícím.

Online je i databáze Rethink Architecture, další český inovativní start-up, tentokrát se zaměřením na lepší informovanost o udržitelném stavebnictví. Výhodou databáze je, že spolu s informacemi o technologiích a přístupech nabízí i přímo kontakty na vhodné dodavatele.

Další dvě podpořené firmy chtějí zdokonalit samotné měření uhlíkové stopy a její snižování. Značka Green0meter chce pomáhat obecně firmám, aby dokázaly ve svém provozu navrhnout a realizovat opatření snižující emise CO2.

Start-up Carboneg se pak specializuje na zemědělství, měří obsah uhlíku zadržovaného v půdě, dává doporučení zemědělcům, jak tuto kapacitu navýšit a díky tomu zemědělci mohou pěstovat s nižším využitím hnojiv a stejným výnosem. Zároveň je podporuje finančními dotacemi, které získává skrze offsety nezemědělských firem.

 

Nadějné české firmy mohou díky akceleraci snáz uspět na trhu

Evropský důraz na udržitelnost otevírá zcela nový trh, který nabízí spoustu příležitostí pro podnikatele. Vypsání mimořádné vlny akcelerace Green Challenge považujeme obzvlášť při aktuálních událostech za podstatné. Důležitost udržitelných řešení bude ještě více vzrůstat a jejich zavedení bude brzy prioritou pro celou společnost,“ říká Zuzana Paulovics, lídryně akceleračního programu Start it @ČSOB.

 

Start-upy uspěly ve výzvě Green Challenge, která byla vypsaná v rámci akceleračního programu Start it @ČSOB. Banka skrze akcelerátor pomáhá začínajícím inovativním firmám v tom, aby svoje záměry dotáhli do konce, nastavily správně model řízení nebo financování svých služeb nebo dokázaly správně vysvětlit investorům své přínosy.

Díky programu také začínající podnikatelé mohou rozšířit své znalosti i orientaci v byznysovém prostředí. Výhodou akcelerátoru ČSOB je, že úspěšné projekty získají podporu zdarma, nemusejí se vzdávat části podílu ani nic podobného.

 

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru