Egyptská společnost Fertiglobe ohlásila stavbu první integrované vodíkové elektrárny na africkém kontinentu. Vznikne v Egyptě a bude zahrnovat kapacitu 100 MW v elektrolyzérech, které budou zásobovat energií solární a větrné zdroje s výrobní kapacitou 260 MW.
Zařízení ročně vyrobí 15 000 tun zeleného vodíku a 90 000 tun bezemisního čpavku. Společnost Fertiglobe ohlásila zamýšlený projekt “Egypt Green” u příležitosti probíhajícího klimatického summitu COP 27 v Šarm aš-Šajchu. Konečné rozhodnutí o investici by mělo proběhnout do konce roku 2023. Elektrárnu má financovat konsorcium investorů, včetně egyptského státního investičního fondu.
Egyptský ministr průmyslu a pokročilých technologií k projektu uvedl, že jde o důležitý krok k plnému využití potenciálu vodíku v energetice a průmyslu. “Tento projekt představuje praktickou odpověď na rostoucí energetickou spotřebu a snižování emisí zároveň. První integrovaná zelená vodíková elektrárna v Africe, která vznikne v rekordním čase, ukazuje, co můžeme dokázat, když spolupracujeme na naplnění společných ambicí.”
Zelený vodík je vnímaný jako nadějná energetická komodita, africké státy mají pro jeho výrobu navíc optimální podnební podmínky. Pro jeho výrobu je totiž klíčový dostatek vody, větru a slunce, což například pobřežní lokality Egypta bez problémů naplňují. Vodík je jedním ze způsobů, jak ukládat energii, jeho výroba na bázi obnovitelných zdrojů je proto vnímaná i jako řešení pro vyrovnávání výkyvů produkce solárních a větrných elektráren bez nutnosti je odstavovat při příliš intenzivní produkci.