Dekarbonizace

Komunitní energetika, ochrana vody a půdy. Známe nové priority

Do dvou let vláda podpoří celkem 200.000 fotovoltaických zařízení na střechách. Je to jedna z priorit nového ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL). V uplynulém roce ministerstvo schválilo podporu domácím i velkým fotovoltaickým elektrárnám ve výši 14 miliard korun, klíčový bude podle Hladíka ale rozvoj komunitní energetiky, který by měl nastartovat v nejbližších měsících. Ministr o svých prioritách mluvil u příležitosti svého jmenování do funkce.

Nový ministr označil za cestu k bezemisní energetice jádro a obnovitelné zdroje. Uvedl také, že jen za poslední dva roky díky dotačním titulům mohli ušetřit 350.000 tun uhlí, což je ekvivalent 2,2 miliardy korun. V úsporách chce pokračovat, ministerstvo připravuje rozšíření podmínek dotačního programu na podporu energetických úspor Nová zelená úsporám. 

Podporu chce rozšířit o investice do bytových domů, možnost přechodu z plynových zdrojů na obnovitelné zdroje energie nebo poskytnutí státních půjček pro investice. MŽP chce podle nového ministra letos spustit také další vlnu kotlíkových dotací v krajích ČR na výměnu starších kotlů u zranitelných domácností. 

V běhu je i dotační program Spravedlivá transformace, kde je k dispozici přes 40 miliard korun na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech, tedy v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji.  

Nejen emise, ale i voda a půda

Další prioritou pro nového ministra životního prostředí je ochrana podzemních a povrchových vodních zdrojů, ale také ochrana půdy. Podle Petra Hladíka je logistických a velkých nákupních center už v ČR dost a neměly by se stavět na nejhodnotnějších půdách. “Ve zbývajících dvou a půl letech dokážeme rozšířit nejhodnotnější chráněná území až o 25 procent,” řekl ministr. Vyhlášeny by podle něj měly být chráněné krajinné oblasti Soutok a Krušné hory a Národní park Křivoklátsko. Důraz chce klást i na oběhovou ekonomiku. 

Ministerstvo životního prostředí má plnohodnotné vedení po více než čtyřech měsících, počátkem listopadu 2022 skončila ve funkci ministryně Anna Hubáčková a rezort dočasně vedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (oba KDU-ČSL). Ministerstvo životního prostředí přitom spravuje velkou část investičních prostředků potřebných pro modernizaci energetiky i průmyslu, energetické úspory v domácnostech nebo adaptaci na změnu klimatu. Na podobná opatření doputuje do Česka v nejbližších letech rekordní bilion korun.

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru