Podle nové zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA) se roční investice do čisté energie v rozvíjejících se a rozvojových ekonomikách musí do roku 2030 zvýšit sedmkrát, pokud se má svět do roku 2050 stát bezemisním. Zpráva Financování přechodu na čistou energii v rozvíjejících se a rozvojových ekonomikách [1] vznikla ve spolupráci IEA, Světové banky a Světového ekonomického fóra.
Rozvíjející se a rozvojové země, na které se zpráva zaměřuje, tvoří více než dvě třetiny světové populace a jsou zodpovědné za více než 90 % celosvětového nárůstu emisí, avšak na celosvětových investicích do čisté energie se podílejí jen asi 20 %. Zpráva uvádí, že emise oxidu uhličitého související s energetikou v těchto ekonomikách, které se nacházejí převážně v Asii, Africe a Latinské Americe, vzrostou v příštích dvou desetiletích o 5 miliard tun.
“V mnoha rozvíjejících se a rozvojových ekonomikách emise stoupají, zatímco investice do čisté energie ochabují, což vytváří nebezpečný rozkol v globálním úsilí o dosažení cílů v oblasti klimatu a udržitelné energetiky,” uvedl výkonný ředitel IEA Fatih Birol.
Zpráva konstatuje, že transformace energetického sektoru a zvýšení investic do efektivního využívání čisté elektřiny jsou klíčovými pilíři udržitelného rozvoje. Spotřeba elektřiny v rozvíjejících se a rozvojových ekonomikách poroste přibližně třikrát rychleji než ve vyspělých ekonomikách.
Zdroje a odkazy
[1] Financování přechodu na čistou energii v rozvíjejících se a rozvojových ekonomikách