Investice do nízkoemisních technologií letos převýší náklady vynaložené na tradiční sektor fosilních paliv. Jedním z důvodů je nejistota, která provází globální obchod s plynem, ropou a uhlím. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA).
Investice do obnovitelných zdrojů, ale třeba i úsporných řešení, letos dosáhnou celosvětově 1,4 bilionu dolarů, navýší se tedy ve srovnání s rokem 2020 asi o 12 %. Oproti tomu se investice do klasických fosilních technologií nedostanou na úroveň roku 2019, ačkoliv jsou meziročně asi o 10 % vyšší. Celkový objem investic do sektoru energetiky dosáhne letos 2,4 bilionu dolarů a bude tak meziročně asi o 8 % vyšší, konstatuje zpráva.
Nejrychleji rostoucí investiční oblastí je samotná energetika, především obnovitelné zdroje a modernizace přenosové soustavy, a také zvyšování energetické účinnosti.
Investice by bylo potřeba zacílit rovnoměrněji
Zpráva ale upozorňuje, že investice do nízkoemisní energetiky jsou výrazně koncentrované do zemí s vyspělými ekonomikami a do Číny. V chudších částech světa naopak řeší pokrytí poptávky po energii tradičními fosilními palivy, což v současnosti kvůli vysokým cenám a logistickým výpadkům vede k problémům v samotném zajištění dodávek energie.
Řešením je podle autorů studie další posílení investic do nízkoemisních zdrojů, tentokrát ale cíleně tak, aby pomáhaly s dekarbonizací i v rozvojových státech. Šéf agentury IEA Faith Birol k tomu uvedl: “Nemůžeme si dovolit ignorovat ani energetickou, ani klimatickou krizi. Dobrá zpráva je, že si mezi nimi nemusíme vybírat, jedním řešením můžeme přispět ke zvládnutí obou.”