Obnovitelné zdroje

Svět energie se mění. Ropy a plynu bude dostatek, roste poptávka po elektřině

Nová zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA) “World Energy Outlook 2024” ukazuje, že se globální energetika rychle mění. Čelí novým výzvám, jako je rostoucí poptávka po elektřině a geopolitické napětí. Řešením je zvýšení bezpečnosti a rychlé zapojování nových čistých zdrojů energie, to ale bude vyžadovat investice a větší odpovědnost jednotlivých států. 

Co se přesně v energetice mění? Svět se v první řadě blíží k období dostatku – nebo i nadbytku – ropy a zemního plynu. To by mohlo snížit ceny a ulevit spotřebitelům. Čím je relativní dostatek ropy a plynu vyvolaný? Hlavním důvodem je pokračující elektrifikace. Namísto těchto paliv se stále častěji ke slovu dostává elektřina, poptávka po ní roste rychleji než celková spotřeba energie. Elektřina se tak stává stále důležitější.

Ruku v ruce s tím se rychle rozšiřuje čistá energie. Více než polovina světové elektřiny bude pocházet z čistých zdrojů do roku 2030. Hlavním “hybatelem” je v tomto směru (pro někoho možná překvapivě) Čína. Ačkoliv sama vyrábí stále ještě kolem 50 % své spotřeby z uhelných zdrojů, jde v drtivé většině o staré instalace. V tom, co Čína staví nově, se ale stále výrazněji prosazují obnovitelné zdroje. Pokud bude pokračovat stávajícím tempem, v roce 2030 dosáhne tamní výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů úrovně, která by stačila na pokrytí spotřeby celé ekonomiky USA.

Nejen nové zdroje, ale i úložiště a celková infrastruktura

Do budoucna tedy bude výhodnější a dostupnější elektřina oproti jiným druhům energetických zdrojů, a v rámci elektřiny samotné pak ta, která bude založená na obnovitelných zdrojích. Jak se na takový scénář připravit? Podle reportu IEA jsou potřeba větší investice do čisté energie. Musíme navíc investovat nejen do obnovitelných zdrojů, ale také do elektrických sítí a úložišť energie. Další oblastí je mezinárodní spolupráce. V některých zemích je totiž hlavní příčinou zaostávání a prodražování energetiky právě geopolitické napětí a nedostatek investic. 

Zpráva také varuje, že pokud státy nezmění svůj současný přístup, globální teplota by mohla stoupnout o 2,4 °C do konce století. To je výrazně nad hranicí 2°C, kterou vědci určili jako bod, do kterého lze negativní vývoj snad ještě zvrátit. Po jeho překročení hrozí, že se změny klimatu vymknou kontrole a budou se nezvratně dál posilovat a zhoršovat.

Extrémní počasí způsobené změnou klimatu přitom ohrožuje i samotné energetické systémy.  Sucho nebo požáry znamenají velkou zátěž pro samotné technologie i řízení a management elektráren. Součástí budoucích plánů proto musí být i investice do odolnosti sítí a infrastruktury. Podle IEA je možné, že s některými z těchto výzev do budoucna pomůže i umělá inteligence.

CHCETE DOSTÁVAT nové díly, články a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru