Dekarbonizace

Indický zápas o emise: mezi horkem, pralesy a hospodářským růstem

Indie splní většinu svých stávajících klimatických závazků do dvou let. Prohlásil to indický premiér Modi u příležitosti své návštěvy v sídle UNESCO. Indie se mimo jiné zavázala ke snížení produkce skleníkových plynů o 33-35 % oproti roku 2005 do roku 2030, 40 % energie by měla také vyrábět z obnovitelných zdrojů. Další závazky se týkají ukládání uhlíku nebo sázení nových stromů. 

Kritici ale upozorňují, že paralelně s tím probíhají v Indii i aktivity, které změně klimatu právě nepomáhají. Zmiňují například stavbu velkého překladního přístavu na ostrově Velký Nikobar, který podle vědců může ohrozit ekosystém nedalekých pralesů. Stavba má mít přitom přínosy pro hospodářský růst země.

Ten je ale z druhé strany v ohrožení kvůli nedostatku vody. Indii v letošním roce sužují vlny veder, které začaly — podobně jako v jiných částech světa — časněji, než bývalo obvyklé. V zemi probíhají protesty v souvislosti s nedostatkem pitné vody v některých městech, včetně hlavní metropole Dillí. Podle ratingové agentury Moody’s jsou právě rizika spojená s nedostatkem vody a horkými teplotami zároveň největší hrozbou pro další pozitivní ekonomický vývoj.

Sucho a nedostatek závlah zasáhly také tisíce indických farmářů, někteří hlásí ztráty v produkci rýže a obilovin přes 40 %. Zemědělcům by měly pomoct nové formy pojištění, zatím jsou ale daleko od plošného fugování.

CHCETE DOSTÁVAT nové díly, články a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru