Dekarbonizace

Indie zažila další vlnu veder, přichází častěji a jsou intenzivnější

Indii zasáhla v uplynulých týdnech bezprecedentní vedra. Teplota místy vystoupala k 50 °C, zdravotníci řešili velký nárůst případů vážných zdravotních komplikací, některé se bohužel ukázaly jako fatální.

Teploty mezi 46-50 °C trvaly několik dní v kuse, rekord měl padnout na 52,9 °C v Mungeshpuru. Tento konkrétní záznam se ale ještě ověřuje, není totiž jasné, jestli nebyl způsobený poruchou senzoru na měřící stanici.

I tak ale mají vedra viditelné následky v podobě vyššího počtu hospitalizovaných a bohužel i obětí. Horko zasáhlo Indii před parlamentními volbami, mezi fatálně zasaženými je tak i třeba policista nebo několik lidí, kteří se podíleli na organizaci a přípravě voleb.

Podle indického Národního centra pro zvládání nemocí jsou takovéto vlny veder “život ohrožující” události s mírou úmrtnosti mezi 40-64 % (to udává podíl fatálních komplikací, pokud už se objeví). Častým následkem vedra je srdeční zástava, ale objevují se i problémy s vyčerpáním z horka, dehydratací nebo zhoršení u pacientů s chronickým onemocněním.

Indie je na vlny veder zvyklá hlavně v letním období, podle expertů ale současný vývoj vede k tomu, že jsou horka častější, delší a intenzivnější.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru