Dekarbonizace

Vlny veder zasáhly Indii a Pakistán, úroda obilí klesne

Indie letos pravděpodobně zažije pokles výnosů obilí. Na vině jsou současné vlny veder, které vedou k nedostatku závlahy a méně kvalitní úrodě. Indie je druhým největším světovým producentem pšenice a v posledních pěti letech výnosy zvyšovala. Nynější zásahy extrémního počasí ale pravděpodobně sníží jejich objem pod úroveň roku 2021.

Extrémně horké počasí zasáhlo zejména zemědělské oblasti ve státech Panžáb, Madhjapradéš, Uttarpradéš a Harijána. Podobně zasažený je i Pakistán, kde byla prvního května naměřená dosud nejvyšší teplota v tomto roce. Ve městě Nawabshah dosáhla 49,5 stupňů Celsia. V Novém Dillí bylo sedm dní po sobě nad 40 stupňů.

Indická vláda proto korigovala svoje ekonomická očekávání v klíčové zemědělské komoditě. Zatímco v roce 2021 představovaly výnosy pšenice cca 106 milionů tun a dosud se očekávalo, že v roce 2022 přesáhnou 111 milionů tun, po nynějším zásahu vlny veder jsou očekávané výnosy jen okolo 105-6 milionů tun. A některé analýzy varují, že pokles bude ve skutečnosti ještě o několik milionů nižší.

Indie nyní ročně exportuje okolo 7-9 milionů tun do zahraničí a očekávalo se, že její význam pro světový obchod s pšenicí ještě poroste. Pokles zemědělských výnosů se navíc děje v situaci, kdy jsou ohrožené i světové obchody s Ruskem a Ukrajinou, obě země jsou přitom zásadními vývozci pšenice, ale i jiných obilovin. Ty tvoří hlavní komponentu spotřebního koše v zemích třetího světa, například v subsaharské Africe.

 

Scénáře klimatického panelu se naplňují

Indie patří mezi státy významně zasažené probíhající klimatickou změnou. Letošní zpráva mezivládního klimatického panelu, která se zaměřila na možnosti adaptace, označila za jednu z největších hrozeb pro Indii právě nedostatek závlahy a sucho ničící zemědělskou produkci. Do roku 2050 může mít až 40 % indické populace problém v přístupu k pitné vodě.

Indický premiér Narendra Módí už v této souvislosti vyzval regionální vlády, aby připravily vlastní akční plány pro boj se suchem. Úřady zároveň chystají plán, jak zvládnout vyšší spotřebu elektřiny. Kvůli vedrům bude totiž movitější část obyvatel ve velkém sahat k opatřením, která jim pomohou extrémně vysoké teploty zvládnout, třeba ke klimatizaci. Ta ale zvyšuje energetickou spotřebu. Indie se zároveň potýká s náročnou situací v energetice kvůli vysoké ceně uhlí, o které se indická energetika do velké míry opírá.

 

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru