Indie plánuje v příštích 15-20 letech nahradit podstatnou část zemního plynu vodíkem. Týkat se to bude jak plynu pro průmyslové využití, tak stlačeného plynu, který se používá do automobilů.
Podle prezidenta indické vodíkové asociace R. K. Malhotry se doposud v Indii s vodíkem spíš experimentovalo například ve formě přimíchávání do směsí na bázi zemního plynu, cena takových řešení ale byla vysoká, protože náklady na produkci vodíku byly o mnoho vyšší než u zemního plynu. To se s vysokými cenami fosilních paliv nyní mění.
Malhotra také uvedl, že doposud nejambicióznější řešení v Indii pracovalo s přimícháváním 18 % vodíku, což už mělo přínos pro snížení emisí z průmyslového užití. Do budoucna by mělo přibývat čistě vodíkových čerpacích stanic nebo aut na vodíkový pohon, dominantní užití bude ale nadále v plynových směsích. Pro Indii je to taktické i proto, že plánuje rozsáhlé investice do budování plynovodů napříč celou zemí.
Indie počítá s výrobou z přebytků OZE i z biomasy
Co se týče zdrojů vodíku, podle Malhotry má Indie na výběr z několika hlavních technologií. V první řadě může vyrábět vodík z elektřiny, konkrétně z přebytků obnovitelných zdrojů. Druhou slibnou možností je využití bioplynu.
Biomasa má v Indii podle prezidenta vodíkové asociace velký potenciál, dnes jí velké množství slouží jako pevné palivo, což má negativní dopad na emise. Změna v přístupu k biomase bude ale vyžadovat řešení pro takové otázky, jako je bezpečné skládkování nebo svoz a doprava.