Zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) při OSN [1] potvrzuje, že klimatická krize je jednoznačně způsobena lidskou činností. Existuje však nepatrná šance, že bychom mohli oteplení nad 1,5 °C ještě odvrátit.
Emise skleníkových plynů vzniklé spalováním fosilních paliv, společně s ničením lesů a dalšími lidskými činnostmi, jednoznačně způsobily růst teploty na Zemi. Stojí také za nedávnými výkyvy klimatu, vlnou veder a záplavami. Zároveň jsme se přiblížili k nebezpečné hranici 1,5 °C ve srovnání s předindustriálním obdobím. Celosvětově se již oteplilo o 1,2 °C a lidstvo kritickou hranici nejspíš překoná zhruba o deset let dříve, než vědci původně odhadovali.
Podle IPCC dosáhneme kritické hranice 1,5 °C už v příštích dvou desetiletích. Dobrou zprávou však je, že dalšímu růstu můžeme zabránit. Od roku 1850 lidstvo vypustilo 2 400 miliard tun CO2. Pokud ale v následujících letech nepřekročíme limit dalších 400 miliard tun, máme 66% šanci teplotu na 1,5 °C udržet.
Vědecké poznatky tedy jasně ukazují, že jestliže okamžitě a rychle snížíme emise, silně tím omezíme nárůst extrémních jevů. Pokud ne, oteplování bude pokračovat. A s ním i extrémní vlny veder. K těm bude zpočátku docházet každých pět let, přičemž jejich interval se bude postupně zkracovat. To povede k záplavám, přívalovým dešťům i zaplavení pobřežních měst.
„Pokud teď spojíme síly, můžeme klimatickou katastrofu odvrátit. Nemáme ale času nazbyt a žádný prostor pro výmluvy. Spoléhám na lídry států, že zajistí, aby byla konference o klimatu COP26 úspěšná,“ apeloval generální tajemník OSN António Guterres. Sjezd se bude konat na podzim v Glasgow.