Obnovitelné zdroje

Energetika se mění, v některých státech ale pokulhávají investice

Investice do energetické infrastruktury nejdou v celosvětovém měřítku dost rychle, varovala mezinárodní organizace IRENA ve studii, která zkoumá dlouhodobý technický a ekonomický vývoj v reakci na klimatickou změnu.

Teplota na planetě nemá vyrůst o víc než další 1,5 °C. Aby bylo možné naplnit tento globální závazek, ke kterému se v Pařížské dohody přihlásily prakticky všechny světové státy včetně Indie nebo Číny, potřebovaly by ale investice do modernizace energetiky vyrůst čtyřnásobně. Konkrétně by se měly dostat k 5 bilionům USD ročně, zatímco v loňském roce investoři a státy celosvětově uvolnili na energetickou modernizaci 1,3 bilionů USD. I to je ale rekordní částka, všímá si report organizace IRENA.

Většina investic putuje do nových zdrojů energie, 83 % nově instalovaného výkonu v celosvětovém měřítku vloni představovaly obnovitelné zdroje. Jenže aby bylo možné postupně odstavit fosilní (uhelné a plynové) elektrárny a neohrozit při tom globální bezpečnost dodávek energie a tepla, bylo by potřeba ročně přidat zhruba 1 000 GW výkonu. Nové zdroje se navíc staví hlavně v některých částech světa – konkrétně na území Číny, Evropské unie a USA vznikly asi dvě třetiny všech nově připojených obnovitelných zdrojů za posledních pár let.

Soukromé investice možná nebudou stačit, říká report

Report se také věnuje tomu, do kterých oblastí bude potřeba investice směřovat, aby to usnadnilo přístup k využívání obnovitelných technologií. Patří sem investice do fyzické infrastruktury a lepší propojenosti, ale také do zvyšování kvalifikace a shánění potřebných odborných sil. A dalších změn by možná mohly dostát i podmínky pro samotné investory.

Podle zprávy dosud platí, že asi 41 % zamýšlených investic v energetice do roku 2050 nějakým způsobem stále počítalo s fosilními palivy. Z toho by se asi miliarda USD měla do roku 2030 přeorientovat právě na obnovitelné zdroje. Další prostředky možná bude muset zajistit veřejný sektor, a to právě i vzhledem k tomu, že mezi zeměmi jsou zatím velké rozdíly z hlediska chybějící infrastruktury nebo i ekonomické návratnosti. 

V některých státech jsou pro obnovitelné zdroje výhodnější podmínky a soukromí investoři dost možná budou preferovat právě tyto lokality, jiné země spíš mohou těžit z vývoje nových technologií, nových přístupů k ukládání energie nebo z kvalifikované pracovní síly, uzavírá report.

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru