Obnovitelné zdroje vycházejí ekonomicky výhodněji než fosilní paliva. Do roku 2022 pomohly nové kapacity v OZE snížit celkové náklady na výrobu elektřiny globálně o víc než 520 miliard USD. Další ekonomické úspory pak vznikly samotným snížením emisí, a tedy i rizika škodlivých následků. Vyplývá to z analýzy mezinárodní agentury IRENA.
Ačkoliv celosvětový vývoj cen v roce 2022 zasáhla válka na Ukrajině a inflace spojená s přetržením obchodních řetězců, obnovitelné zdroje energie přesto obhájily svoji konkurenceschopnost. Náklady na ně dokonce klesaly.
Na globální úrovni se průměrná cena instalace nové fotovoltaiky snížila o 3 %, v případě větrné elektrárny na pevnině došlo k poklesu o 5 %. Největší pokles zaznamenaly geotermální technologie (- 22 %). Naopak se mírně zvýšily náklady na větrné elektrárny na moři (+ 2 %) a na přečerpávací elektrárny (+ 18 %).
Studie IRENA poznamenává, že v případě solárních a větrných elektráren trvá pokles nákladů už víc než 15 let, i bez veřejné podpory se už v minulých letech cenově vyrovnaly fosilním zdrojům. Cena elektřiny z fotovoltaik klesla od roku 2010 o 89 % a je nyní konstantně o třetinu nižší než nejlevnější fosilní řešení. V případě elektřiny z větrných elektráren je cenová výhoda ještě vyšší, ta je asi o polovinu levnější než elektřina z fosilních paliv.