Jádro může zásadně pomoci Velké Británii k tomu, aby snížila své emise na nulu. Uvádí to zpráva UK Energy System Modelling britské Národní jaderní laboratoře (NNL). K dosažení dekarbonizačních cílů bude muset Spojené království zapracovat i na výrobě vodíku a změnách v teplárenství.
Podle zprávy by vyloučení jádra z energetického mixu vedlo ke zvýšení objemu elektřiny, kterou bude potřeba dodávat v období, kdy obnovitelné zdroje elektřinu nevyrábí. To představuje dodatečné náklady. Podle studie jsou ideální kombinací pro výrobu bezemisní elektřiny v Británii jaderná a větrná energie technologie. Ty mají zajistit, že britská energetika bude vyrábět cenově dostupnou a spolehlivou bezemisní energii pro domácnosti a podniky v potřebném rozsahu.
Jádro má zároveň velký potenciál pro levnou a velkoobjemovou výrobu vodíku s nízkou uhlíkovou stopou. Zejména při kombinaci termochemického vodíku z pokročilých jaderných technologií, elektrolýzy a biomasy se zachycováním uhlíku. Analýza také naznačuje, že pro dodávky tepla mohou být velmi efektivní malé modulární reaktory.
Z modelovaných scénářů je zřejmé, že jaderná energie má jako součást energetického mixu vysokou hodnotu a může s nejnižšími náklady přispět k dosažení bezemisní energetiky. Zároveň snižuje rozsah, riziko a náklady celého systému.