Jaderná energetika

Jádro má hrát klíčovou roli v dekarbonizaci, prosazuje Francie

Dvaadvacet států v čele s Francií podepsalo dohodu, že ztrojnásobí své kapacity v jaderných zdrojích mezi lety 2020 a 2050. Lídři států se tak dohodli na okraj klimatického summitu COP28 v Dubaji. Podle společné deklarace bude mít jádro klíčovou roli v postupující dekarbonizaci a naplňování závazků z Pařížské dohody.

K dohodě se kromě Francie připojily i USA, Velká Británie, Jižní Korea, Maďarsko nebo Nizozemí. Jde o státy, kde má jaderná energetika tradici, případně kde existují plány na rozšiřování jaderné flotily v nejbližší době. O významu jaderné energetiky mluvil na konferenci i český premiér Petr Fiala. 

Jaderná energie je zpět,” prohlásil francouzský prezident Emanuel Macron po zveřejnění dohody. Podle něj bude potřeba, aby s jadernými technologiemi počítaly i banky a finanční instituce. Podle něj má celá řada států, včetně těch rozvojových, zájem zejména o malé modulární reaktory. Ty dle jeho slov představují bezpečnou a spolehlivou alternativu k fosilním zdrojům.

Server Euractiv také v této souvislosti připomněl, že se podpora jaderné energetiky stále významněji promítá i do evropské politiky. Eurokomisař pro volný trh Thierry Breton už dřív ohlásil celoevropskou iniciativu zaměřenou právě na malé jaderné reaktory. Detaily by měly být známé v průběhu příštího roku.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru