Jaderná energetika

Jádro čeká renesance, sektor nabídne nové příležitosti i rychlý růst

Jaderná energetika by globálně měla v nejbližších dvou dekádách ztrojnásobit svůj výkon. Celý sektor poroste a nabalí na sebe pracovní místa, zakázky i inovativní příležitosti. Nový dodavatelský řetězec ale bude potřebovat podpořit, shodli se účastníci Světového jaderného symposia v letošním roce.

Podmínky pro jaderné zdroje jsou příznivé, patří totiž ke spolehlivým technologiím s minimální uhlíkovou stopou. Sektor je ale výrazně regulovaný, ať už z bezpečnostních nebo z technologických důvodů. Proto bude výrazný vzestup jaderné energetiky vyžadovat i pozornost a vstřícnost ze stranu státních aktérů. Primárně jde o dlouhodobou stabilitu a strategické plánování, shodli se představitelé jaderných firem. 

Jakmile totiž bude jasné, jaké investice a kde připadají v nejbližších dekádách v úvahu, zrychlí se a zefektivní i jejich samotná příprava. Rychlejší nástup nových jaderných zdrojů by pak usnadnila třeba sériová výroba malých modulárních reaktorů nebo nastavení globálně jednotných parametrů pro jejich uvádění do provozu.

Na konferenci zaznělo i připomenutí, že jaderná energetika už jednou takový skok dokázala. Například Francie postavila 58 reaktorů během 25 let. Rozhodující jsou podle zástupců jaderného průmyslu zkušenosti, a těch s každou úspěšnou realizací přibývá.

S tím souhlasili i představitelé firem, které se zabývají výrobou a vývojem jednotlivých komponentů pro jadernou energetiku, jako je třeba japonská JSW, která od 70. let dodala přes 3000 specifických součástek pro potřeby jaderných projektů. Celý tento dodavatelský řetězec se bude muset rozšířit a vytvoří tak prostor pro nové dodavatele, postupy i technologie.

CHCETE DOSTÁVAT nové díly, články a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru