Komunitní energetika je v posledních letech stále populárnější. Kdekdo o ní mluví, chystá se její zákonná úprava, přibývá studií, které popisují, jak funguje v zahraničí. Jaké jsou s ní ale zatím zkušenosti v Česku? Jan Šícha, ředitel divize Inovace ve společnosti ČEZ, popisuje zkušenosti z běžícího projektu na Opavsku.
V malé obci začal ČEZ pilotovat komunitní sdílení energie před třemi roky. “Primárně chceme ověřit soulad toho, co se píše v excelovských tabulkách, které snesou všechno, a jak potom vypadá realita v praxi,” vysvětluje Jan Šícha, jak nápad otestovat komunitní energetiku vznikl.
PUSŤTE SI CELÝ DÍL na Apple podcastech, Spotify, Podcastech Google nebo Anchoru.
Projekt je relativně malý, je do něj zapojeno deset obecních subjektů a několik pilotujících domácností. První reakce spolupracujících lidí byly prý hlavně o překvapení. “Typický zákazník se totiž chodil dívat na elektroměr jednou ročně. Teď jsme jim dali elektroměry a vidí, jak se výrazně mění jejich spotřeba třeba v létě a v zimě,” říká energetický expert. Pro část lidí to byl impuls k otázkám, část si vyhodnotila, že to není řešení pro ně. A další část v projektu pokračuje.
Velká očekávání
Komunitní energetika podle Jana Šíchy totiž vzbudila velké očekávání, ale může se stát, že ne ve všech ohledech budou naplněná. Klíčové totiž je, kolik energie z komunitního řešení dokáže domácnost využít, a také za jakou cenu. To je jedna z velkých zkušeností nabytých během pilotního projektu: “Elektřina, která do komunity přeteče, není zadarmo a má svou cenovku. Je tam potřeba vhodně nastavit obchodní model, zejména v současné době, kdy jsou ceny elektřiny pro domácnosti tak rozmanité,” popisuje energetický expert.
Právě to může být do budoucna velká výzva nejen pro obce a energetická společenství. Novela energetického zákona, která komunitní energetiku zavádí, totiž nejspíš ponechá i nějaký prostor pro komerční řešení nad rámec legislativního znění. Což může být nakonec dobře, protože při přípravě vůbec první zákonné úpravy komunitní energetiky v Česku se mohl projevit právě nedostatek praktických zkušeností z českého prostředí.
“Dá se na tom ukázat nebezpečnost a svůdnost jednoduchého kopírování,” vysvětluje Jan Šícha, proč možná nové paragrafy nemusí fungovat vždycky ideálně. V Česku je totiž jiné legislativní prostředí nebo kulturní návyky, jinak se díváme i na spolupráci veřejného a soukromého sektoru. “V Holandsku se klidně spojí soukromý subjekt, veřejná správa a akademická sféra,” dává jako příklad expert na energetické inovace.
Jaké jsou zatím zkušenosti z pilotního projektu? Jaké další inovace ČEZ zavádí a jak se vůbec tak velká společnost dá modernizovat? Pusťte si první část našeho dvoudílu k inovacím v energetice.
CHCETE DOSTÁVAT nové díly, články a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.
Energie bez emisí
Podcast projektu Energie bez emisí přináší rozhovory s výraznými a inspirativními osobnostmi a odborníky ze světa bezemisní energetiky, obnovitelných zdrojů i nových technologií. Pustit si nás můžete na Apple podcastech, Spotify, YouTube, Podcastech Google a Anchoru.