Jaderná energetika

Japonsko se opět obrací k jaderné energii

Japonsko zřejmě přehodnotí svůj dosavadní zdrženlivý přístup k jaderné energii. Po havárii v elektrárně Fukušima v roce 2011 jaderná energetika v zemi stagnovala, nyní se ale stát hodlá k podpoře vrátit v zájmu zajištění spolehlivých a dostupných dodávek energie, všímá si Financial Times.

První náznaky změny bylo podle magazínu možné zaznamenat už v srpnu tohoto toku. Mezi japonskou veřejností totiž slábne odpor proti jaderným elektrárnám, což pravděpodobně souvisí s rostoucími účty za energie a opakovanými hrozbami blackoutu v hlavním městě Tokiu.

Podle připravované nové státní strategie by Japonsko mělo “maximálně využít existujících jaderných bloků” a místo dříve plánovaných odstávek jaderných elektráren naopak znovu připojit do sítě ty, u kterých to dovoluje technický a bezpečnostní stav. Strategie také předpokládá prodloužení životnosti některých zařízení nad rámec stávajících 60 let.

Před havárií ve Fukušimě vyrábělo 54 japonských jaderných reaktorů asi třetinu celkem spotřebované energie. V současnosti je ale v provozu jen okolo desítky zařízení, což vede k vyšší spotřebě uhlí, plynu a ropných produktů. Jejich spalováním jednak vzniká víc emisí CO2, jednak se v současnosti jedná o relativně drahé zdroje energie.

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru