Skupina ČEZ, lídr české energetiky, vypsala tendr na dodavatele nového jaderného bloku v Dukovanech. Postup odsouhlasila vláda.
ČEZ nyní zašle uchazečům podrobné požadavky a ti do konce roku předloží úvodní nabídky. O spolupráci mají zájem americký Westinghouse, francouzská EdF a korejská společnost KHNP, nový blok by měl být ve zkušebním provozu k roku 2036.
Výběrové řízení technicky vypsala společnost Elektrárna Dukovany II, což je dceřiná firma ČEZu. Samotnému vyhlášení soutěže předcházelo vyhodnocení bezpečnostního dotazníku, který měli zaslat ti, kteří se do tendru zamýšlejí přihlásit. Tím se počet uchazečů omezil jen na tři. Některé firmy, jako třeba ruský Rosatom, si samy vyhodnotily, že závazné bezpečnostní požadavky nesplňují, a do tendru se vůbec neplánovaly hlásit.
Vážní zájemci o spolupráci už mají několik měsíců k dispozici předběžnou poptávkovou dokumentaci. Teď mají Westinghouse, EdF a KNHP čas do konce roku na podání úvodních nabídek, jejich finální parametry mají být hotové v roce 2024. Uzavření smlouvy s dodavatelem, který předložil nejlepší nabídku, bude opět muset ještě potvrdit stát.
Nový blok bude mít výkon do 1200 MW, což odpovídá technickým a přírodním podmínkám celé elektrárny. Celkový čistý elektrický výkon v lokalitě Dukovany totiž nemůže přesáhnout 3250 MW.Nová stavba vznikne vedle stávající elektrárny a v budoucnu nahradí část jejího dnešního výkonu.
V současnosti má záměr environmentální posouzení a stanovisko EIA, povolení k umístění od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a autorizaci výrobny od Ministerstva průmyslu a obchodu. Aktuálně běží územní řízení.
Naším hlavním cílem je bezpečný a ekonomický projekt dokončený ve stanoveném rozpočtu a čase. Věřím, že termín zahájení zkušebního provozu v roce 2036 je dosažitelný. Nový blok bude v Dukovanech postaven vedle stávající elektrárny a nahradí v budoucnu část jejího výkonu.
— Daniel Beneš (@daniel_benes) March 17, 2022
Jádro jako cesta k nízkoemisní Evropě
Česká republika není jediná, kdo plánuje investovat do rozvoje jaderné energetiky. Velké plány má v tomto směru také Francie, o nových zdrojích přemýšlí třeba i Belgie nebo Nizozemí. Výroba energie z jádra totiž nevytváří emise CO2, takže provoz jaderných elektráren významně přispívá k celkovému snižování emisí oxidu uhličitého. Proto třeba nedávno Evropská komise zařadila jadernou energetiku mezi udržitelné technologie.
Význam jaderné energetiky v boji proti klimatickým změnám opakovaně zdůrazňuje ve svých zprávách také Mezinárodní energetická agentura (IEA) či Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC). Podle výsledků pravidelného průzkumu veřejného mínění agentury IBRS z konce loňského roku se pro další rozvoj jaderné energetiky v České republice vyslovilo 65 % respondentů (předloni to bylo 62 % občanů).