Dekarbonizace

Je potřeba ztrojnásobit investice do obnovitelných zdrojů, tvrdí energetici

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své stěžejní zprávě a pouhé dva týdny před zahájením Konference OSN o změně klimatu 2021 v Glasgow odhaduje, že investice do projektů a infrastruktury obnovitelných zdrojů energie musí do konce desetiletí vzrůst na téměř 4 biliony dolarů (2,9 bilionu korun).

Podle zprávy „World Energy Outlook (WEO) 2021“ je růst čistých energií v jednotlivých zemích stále příliš pomalý na to, aby se celosvětové emise trvale snižovaly a směřovaly k čisté nule. IEA odhaduje, že pokud budou splněny všechny oznámené klimatické závazky, bude svět do roku 2050 stále spotřebovávat 75 milionů barelů ropy denně, dnes je to přibližně 100 milionů. V případě scénáře nulových čistých emisí do roku 2050 se tento počet musí na 25 milionů.

V rámci scénáře předkládaného agenturou klesnou celosvětové emise oxidu uhličitého související s energetikou do poloviny století o 40 %. Pokles zaznamenají všechna odvětví, nejvíce však odvětví elektřiny. V tomto scénáři však svět nedosáhne čistých nulových emisí. Zpráva WEO 2021 rovněž uvádí čtyři klíčová nákladově efektivní opatření, která mohou vlády k dosažení jejich klimatických cílů přiblížit.

Patří mezi ně masivní tlak na čistou elektrifikaci, který vyžaduje zdvojnásobení zavádění fotovoltaických a větrných elektráren, zaměření na opatření v oblasti energetické účinnosti, širší snaha o snížení emisí metanu z provozů na fosilní paliva a podpora čistých energetických technologií pro průmyslová odvětví s vysokou uhlíkovou náročností, jako je výroba železa, oceli a cementu.

Novinky v oboru