Dekarbonizace

Červenec přinesl opět další teplotní rekordy

Letošní červenec opět lámal teplotní rekordy. Globální teplota byla o 1.2 °C vyšší, než by odpovídalo dlouhodobému průměru. Kvůli tomu ho vědci z americké National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) hodnotí jako nejteplejší červenec v historii měření, navíc už patnáctý měsíc v řadě, který vykazoval v meziročním srovnání nejvyšší teploty.

V červenci byly opět na řadě míst běžné vlny veder, týkalo se to třeba států jižní Evropy nebo velké části amerického území. Podle výzkumníků z NOAA se letošní rok s velkou pravděpodobností zařadí mezi pět nejteplejších let, pokud neskončí jako rok s nejvyššími teplotami vůbec.

Extrémní teploty jsou podle vědců z velké části dané globální změnou klimatu, kterou vyvolávají emise skleníkových plynů zejména ze spalování fosilních paliv. V letošním roce ale extrémní trendy posiluje také klimatický jev zvaný El Nino. Proto není jasné, zda jsou výrazně extrémní teploty překračující na některých místech i 50 °C průvodním jevem širšího trendu, nebo spíš dočasnou odchylkou.

Lidé se ale už extrémním teplotám začali přizpůsobovat. Vzrostl například počet letních dovolených v zemích, které mají tradičně chladnější podnební podmínky, jako je Kanada, Aljaška nebo Norsko. Popularitu nabírají i klimatizace všeho druhu, ty ale mohou paradoxně přispět k vysokým teplotám ve městech — samy totiž vyrábějí teplo, které se typicky ve městech podílí na dalším zahřívání společného prostoru.

CHCETE DOSTÁVAT nové díly, články a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru