Intenzita a rozsah nedávných povodní v západní Evropě, při nichž zahynulo více než 180 lidí, šokovaly i klimatology. Neočekávali, že budou teplotní a srážkové rekordy překonány tak brzy a na tak rozsáhlém území. Na vině je podle vědců klimatická krize a oteplování Arktidy.
Nedávnou povodeň v Německu způsobila takzvaná pomalá bouře. Vyplývá to ze studie zveřejněné v časopise Geophysical Research Letters [1]. Počítačové modely s vysokým rozlišením naznačují, že by se tyto bouře mohly na pevnině do konce století vyskytovat až 14krát častěji. Čím pomaleji se bouře pohybuje, tím více deště spadne na malé území a tím větší je i riziko vážných záplav.
„Studie nám dává velice přesnou představu o tom, jak se klima může vyvíjet, pokud lidé nezmění své chování a přístup k emisím,“ řekl Abdullah Kahraman z Newcastle University ve Velké Británii, který výzkum vedl.
Vědci se domnívají, že hlavní příčinou zpomalování povětrnostních systémů může být rychle se oteplující Arktida, která zpomaluje vysokohorské větry, konkrétně tryskové proudění. Tento jev je již spojován s ničivými vlnami veder v Rusku a záplavami v Pákistánu.
Ve studii byly použity počítačové modely Met Office s rozlišením 2 km, které se používají při krátkodobých předpovědích počasí. Vědci hodnotili změny v pomalu se pohybujících bouřích s předpokladem, že nejenže nedojde ke snížení emisí CO2, ale že jejich množství ještě poroste.