Dekarbonizace

Povodně a extrémní deště budou častější

Klimatická změna zvyšuje šance na to, že v časném podzimu zasáhnou Evropu ničivé povodně. Konkrétně je pravděpodobnost jejich výskytu dvakrát vyšší, než kdyby změny podnebí neprobíhaly. Souvislost povodní a probíhajících změn klimatu spočítali analytici z institutu World Weather Attribution (světové atribuce počasí).

Pravděpodobnější jsou nejen podzimní povodně, ale i velmi prudký déšť. Tlaková výše Boris, která v září prošla i nad Českem, přinesla kvůli klimatické změně o 7 % intenzivnější srážky. Analytici se také shodli, že podobné projevy extrémního počasí budou bohužel v příštích letech a dekádách v Evropě častější.

Pokud by došlo ke globálnímu zvýšení teploty o 2 stupně Celsia oproti předprůmyslové době, budou podle analytiků podobné živelní katastrofy až dvakrát častější a o 5 % ničivější. Příčinou je vysoká koncentrace fosilních emisí v zemské atmosféře, která vede k větší akumulaci energie. Ta se potom nevyhnutelně promítá do “síly” počasí. 

V současnosti už se teplota na planetě zvýšila o 1,3 stupně Celsia, dalšímu nárůstu má zabránit právě snižování produkce emisí skleníkových plynů. Evropské státy stojí za cca pětinou globálních kumulativních emisí – skleníkové plyny se totiž z atmosféry odbourávají desítky až stovky let, evropský “účet” je proto relativně velký, protože jsou na něm doposud neodbourané “čárky” z dob, kdy se průmysl teprve začínal rozvíjet.

CHCETE DOSTÁVAT nové díly, články a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.



Novinky v oboru