Evropská komise zveřejnila počátkem března plán, jak do roku 2030 úplně opustit dodávky ruského zemního plynu. Už do konce letošního roku by měla jeho spotřeba na starém kontinentě klesnout o dvě třetiny. Nahradí ho částečně kapalný plyn, částečně jiné druhy nízkoemisních plynů jako bioplyn a zelený vodík. Ve vytápění a výrobě elektřiny by plyn dočasně měla nahradit jiná paliva.
Komisařka pro energetiku Kadri Simson při představení plánu uvedla: “Ruská invaze na Ukrajině výrazně zhoršila bezpečnost dodávek a vyhnala ceny energií a paliv na bezprecedentní úroveň. Evropa má dostatečné zásoby plynu na zbytek této zimy, ale musíme zajistit naše zásoby na příští rok. Komise proto navrhuje, aby k prvnímu říjnu byly povinně naplněné evropské plynové zásobníky z 90 %. Navrhli jsme také pravidla pro regulace cen, státní pomoc a daňová opatření, abychom ochránili evropské domácnosti a firmy před dopady mimořádně vysokých cen.”
Státy mohou regulovat ceny a pomáhat i s využitím výnosů z emisních povolenek
Zmíněná pravidla rozvazují členským státům ruce a dávají jim konkrétní nástroje, jak mohou vlády bojovat s vysokými cenami energií a dopadem na domácnosti. Podle Komise je nově možné regulovat ceny energií nebo využít výnosy z prodeje emisních povolenek na podporu spotřebitelů, kterých se současný vývoj výrazně dotýká.
Stejně tak mohou státy poskytovat krátkodobou přímou podporu firmám, jejichž podnikání bylo růstem cen zasaženo. Podpora by měla v tomto případě směřovat i k tomu, aby firmy ve střednědobém horizontu zvýšily svoji odolnost vůči výkyvům cen na trhu s energiemi. To je možné kombinací různých opatření, včetně energetické soběstačnosti nebo zvyšování energetické efektivity.
V dubnu také Komise představí podrobnější pravidla, jak budou fungovat společné plynové rezervy. Kromě zmíněné povinnosti 90% naplněnosti zásobníků bude také nově zavedený mechanismus sdílení rezerv na bázi spolupráce jednotlivých států. Komise také připomněla, že stále platí doporučené postupy a výjimky z běžných pravidel, které zahrnul už takzvaný “toolbox” pro státy z října minulého roku.
Snížení závislosti na ruském plynu má být možné už do konce tohoto roku
Co se týče samotného nahrazení ruských importů, Komise představila základní obrysy investičního a regulačního plánu REPowerEU, na kterém by se měly společně podílet členské státy EU. Plán má dva pilíře. Za prvé, maximální možné nahrazení zemního plynu alternativami, jako je bioplyn, zelený vodík nebo kapalný plyn z jiných zemí než Ruská federace. Za druhé, rychlé snížení využití fosilních paliv v domácnostech, budovách, průmyslu a energetice spolu s investicemi do energetické efektivity, elektrifikace a celkové modernizace infrastruktury.
Komise také připomněla, že už jen implementace balíčku Fit for 55 ze srpna minulého roku by snížila spotřebu zemního plynu o 30 %, tedy asi o 100 miliard kubických metrů (bcm) k roku 2030. Spolu s novými opatřeními v plánu REPowerEU by se měla spotřeba zemního plynu snížit nejméně o 155 bcm, což se rovná objemu zemního plynu dovezeného z Ruska v roce 2021. Dvě třetiny těchto úspor je přitom možné realizovat během jediného roku a efektivně tak omezit závislost evropských ekonomik na dominantním dodavateli.