Obnovitelné zdroje

Nové dotace na topení domácnostem. Dostanou 95 % ceny a zálohu předem

Kotlíkové dotace v Česku se mění. Stát navýší podporu domácnostem na pořízení tepelného čerpadla, naopak zastropuje dotace na plynové kotle. Důvodem je i současná situace na trhu s plynem a nejistota ohledně dodávek zemního plynu z Ruska.

Z takzvaných kotlíkových dotací nebo Nové zelené úsporám stát nově proplatí jen ty plynové kotle, u kterých předtím lidé požádali o podporu a pořídili si je, případně závazně objednali, do konce dubna letošního roku. Naopak podpora při pořízení tepelného čerpadla stoupne o 50 000 Kč na celkových 180 000 Kč.

Nově také budou mít automatický nárok na kotlíkovou dotaci domácnosti, které mají nárok na doplatek či příspěvek na bydlení. Pokud spolu žijící partneři vydělali v roce 2020 v průměru maximálně 170 900 korun čistého příjmu (na osobu), mohou si požádat o kotlíkovou dotaci s 95% podporou a neekologický zdroj vytápění nahradit ideálně kotlem na biomasu nebo tepelným čerpadlem.

 

Zálohy na pořízení vyplatí kraje, hlásit se můžete už teď

Kotlíkové dotace administrují kraje, oproti jiným programům je v tomto případě také možné předfinancování. Kraje mohou lidem poskytnout zálohy ve výši minimálně 60 % z dotace. Zálohu lidé dostanou na základě zálohové faktury, kterou jim vystaví dodavatel nového topení. Po dokončení celé realizace pak kraj lidem z dotačního programu zaplatí zbytek.

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková zároveň ohlásila, že bude chtít změnit zákonný termín, do kterého musí lidé vyměnit staré znečišťující domácí kotle za modernější. Podle současných pravidel měly od září přestat fungovat takzvané kotle 1. a 2. emisní třídy. Nově by měl být čas na jejich výměnu o dva roky delší, tedy do září roku 2024. Návrh musí teprve schválit vláda a posléze parlament, o výsledném termínu tak ještě rozhodnuto definitivně není. 

Dotační výzvy z kotlíkových dotací plánují jednotlivé kraje spustit v průběhu letošního května a v červnu by měly začít od svých občanů přijímat první žádosti o dotace. Už nyní se ale zájemci o dotace mohou předběžně krajům hlásit. O podporu lze přitom požádat i v případě, že domácnost na své náklady již kotel vyměnila. Základní podmínkou je, že k výměně došlo po 1. lednu 2021.

 

Finance jdou z evropských fondů, na větší rekonstrukce se hodí Nová zelená úsporám

Na kotlíky pro nízkopříjmové domácnosti ohrožené energetickou chudobou má MŽP vyčleněno přes 5 miliard korun z Operačního programu Životní prostředí, pokud by se kvůli velkému zájmu lidí vyčerpaly prostředky dříve, mohou se zapojit i další finanční prostředky z Národního plánu obnovy.

Vedle krajských programů je možné financovat pořízení nového topení i z centrálního programu Nová zelená úsporám. Tam se spíš vyplatí posílat větší projekty rekonstrukce domácnosti, včetně zateplení, pořízení vlastního zdroje energie nebo dodatečných řešení pro využití tepla, například z odpadní vody.

Odkazy na oba hlavní dotační programy:

 

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru