Jaderná energetika

Kvůli pandemii vyráběly jaderné elektrárny v roce 2020 méně energie

V loňském roce se vyrobilo méně elektřiny z jádra. Podle nejnovější zprávy [1] Světové jaderné asociace vyprodukovaly jaderné reaktory v roce 2020 celkem 2553 TWh elektřiny, o rok dříve to bylo 2657 TWh. Na vině je snížení poptávky způsobené pandemií.

Pandemická situace podle zprávy přímo vedla k celkovému poklesu celosvětové poptávky po elektřině o přibližně 1 %. Jaderné reaktory byly navíc stále častěji využívány k podpoře variabilních obnovitelných zdrojů energie.

„V každém jiném roce by byl téměř 4% pokles výroby elektřiny z jádra jednoznačným zklamáním. V roce 2020 však světové jaderné reaktory prokázaly odolnost a flexibilitu, přizpůsobily se změnám poptávky a zároveň zajistily stabilní a spolehlivé dodávky elektřiny,“ uvádí generální ředitel asociace Sam Bilbao y León v úvodu nové zprávy.

Na konci roku 2020 bylo v provozu 441 jaderných reaktorů s celkovým výkonem 392 GWe. Tato celková kapacita se v posledních třech letech téměř nezměnila, přičemž přírůstky nových kapacit odpovídají množství trvale odstavených jaderných kapacit. V letech 2018 až 2020 bylo tako trvale odstaveno 26 reaktorů s celkovým výkonem 20,8 GWe, oproti 20 nově spuštěným reaktorům s celkovým výkonem 21,3 GWe.

Zpráva také představuje čtyři případové studie, které zdůrazňují přínos jaderné energie ke snižování emisí skleníkových plynů. Tyto případové studie zahrnují jadernou elektrárnu Grohnde v Německu, která vyrobila 400 TWh nízkouhlíkové elektřiny, elektrárnu Haiyang v Číně, která zajišťuje dálkové vytápění, elektrárnu Akkuyu, která byla jako první postavena v Turecku a bloky 2 a 3 Peach Bottom v USA, jejichž provoz byl schválen na 80 let.

 

Zdroje a odkazy

[1] World Nuclear Performance Report

Novinky v oboru