Solární elektrárna Larks Green nedaleko Bristolu má speciální poslání. Neslouží k výrobě elektřiny pro firemní provoz nebo domácnosti. Jako první elektrárna ve Velké Británii je připojená přímo do přenosové soustavy a svoji výrobní i ukládací kapacitou pomáhá udržovat napětí v síti. Díky podobným řešením je pak možné rychleji připojovat i běžné větší i malé zdroje pro standardní užití.
Elektrárna Larks Green má instalovaný výkon 50 MW a pokud by měla sloužit přímo k výrobě elektřiny v konečné spotřebě, vystačila by na 17 tisíc domácností. Podle představitelů britských energetických firem jsou potřeba investice do navýšení kapacit přenosové i distribučních soustav, aby bylo možné rychle připojovat další decentralizované obnovitelné zdroje.
V uplynulých letech totiž výrazně stoupl zájem hlavně o domácí fotovoltaiky, solární energie je obecně v současnosti nejlevnější a nejrychleji rostoucí. Jenže například u některých developerských projektů, které zahrnovaly i řešení s vlastní výrobou elektřiny, byla očekávaná doba připojení až někdy kolem roku 2030. S tím by měla pomoct právě navýšená kapacita sítě.
Ve Velké Británii má v současnosti domácí fotovoltaiku 1,2 milionu domácností a stovky firem. Zatímco kolem 30 % britské elektřiny vyrobí větrné elektrárny, solární zdroje představují zatím asi jen 5 %. S rozvojem kapacity elektrizační soustavy se počítá i v evropských zemích, investice by měly směřovat do modernizace, rozvoje akumulace, zapojení chytrých řešení, sdílení energie nebo třeba využití baterií elektromobilů.