Inovace v energetice

Alternativní baterky? Nebudou přes noc, ale vyplatí se

Lithium-iontové baterie jsou dnes nejčastěji využívanou technologií pro ukládání energie. To by se ale do budoucna mohlo změnit. Průzkum Bloomberg NEF poukázal na nastupující technologie, které jsou sice zatím pořád ve vývojové fázi, už teď ale mají nižší výrobní náklady než zmiňované li-ion baterie.

Poptávka po různých typech energetických úložišť roste s tím, jak přibývá obnovitelných zdrojů. Ne všechna úložiště musí mít stejné vlastnosti — někdy nemusí být nutné, aby se dokázaly rychle vybít, a přednost může dostat doba, po kterou jsou schopné energii akumulovat. Nejlevněji přitom vychází ukládání do tepla nebo do vzduchové komprese (230-290 USD na kWh, o více než 10 USD levněji než li-ion baterie).

Průzkum také poukázal na to, že cena dlouhodobých úložišť typicky klesá s každou další instalovanou jednotkou. U méně běžných technologií pro ukládání (krom těch zmíněných výše může jít třeba o gravitační nebo průtokové baterie) tak cena může spíše ještě klesat, právě proto, že zatím v praxi nejsou tak časté. Naopak u li-ion baterií se cena s poptávkou zvyšuje, i kvůli jejich náročnosti na vstupní suroviny. 

Analytici z Bloomberg NEF nepředpokládají, že by se dlouhodobá úložiště energie ujala v příštích měsících nebo letech, nástup očekávají spíš v horizontu dekád. Na druhou stranu se do nich teď může vyplatit investovat a získat tak do budoucna výhodu. Decentralizovaná energetika totiž dává téměř jistotu, že se taková investice využije a vyplatí.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru