Plyn a teplo

Letní energožrouti. Na co si dát pozor v horkých měsících?

Léto máme tradičně spojené s nižší energetickou spotřebou. Doma není potřeba topit, méně svítíme díky tomu, že je déle vidět, celkově trávíme víc času venku a nevyužíváme tak některé domácí spotřebiče.

Přesto je i během léta dobré sledovat spotřebu a dát si pozor zejména na některé letní energožrouty. Kteří to jsou?

Klimatizace

Klimatizace obecně patří mezi náročnější domácí spotřebiče, vždy ale záleží na konkrétním modelu, délce využívání a rozsahu klimatizovaných prostor. Obecně se vyplatí při pořizování klimatizace sledovat energetickou účinnost (řídit se můžete třeba energetickým štítkem), i tak ale při současných cenách elektřiny počítejte s náklady za letní klimatizované prostory v řádech nižších tisíců korun (záleží ale opravdu na tom, jak velký prostor chladíte).

Náklady se dají snížit například tím, že mírně zvýšíte nastavení teploty v místnosti – klimatizace pak rychleji přepne do udržovacího modu, který je méně energeticky náročný. Obecně byste měli usilovat o ochlazení místnosti o maximálně 7 °C. Dobrým pomocníkem mohou být i zatemňovací závěsy, které omezují přístup přímého slunečního záření do místnosti a tím brání jejímu ohřívání.

Pokud si máte vybrat mezi klimatizací a větrákem, pak vězte, že energetická spotřeba klasického domácího větráku představuje jen asi 1 % spotřeby klimatizačního systému. Větrák zapnutý celých 24 hodin tak spotřebuje méně energie než čtvrthodina běžící klimatizace.

Zahrada

Sekání trávy, venkovní osvětlení, čištění a filtrace jezírek a bazénů. To vše může být zdrojem nečekaně vyšší letní spotřeby, která se promítne do konečného účtu za elektřinu. I tady záleží na tom, jaké vlastnosti mají vaši konkrétní zahradní pomocníci (třeba benzínová sekačka je z hlediska spotřeby elektřiny z obliga, její elektrická varianta oproti tomu vychází daleko lépe z hlediska emisí CO2). Obecně buďte na pozoru zejména v případě, pokud používáte přístroj, který je přes deset let starý, jeho energetická efektivita totiž nebude patřit k nejvyšším. 

Záludná mohou být zejména trvale běžící čerpadla, ať už mají vodu čistit nebo udržovat v pohybu. Pokud pořizujete nové, zkuste se poohlédnou po nízkoenergetické variantě, která dokáže ušetřit na spotřebě oproti běžným modelům až 40 % energie. V případě starších modelů je potřeba především pečlivě sledovat spotřebu a nepodceňovat pravidelnou údržbu, případně si spočítat, jestli se náhodou nevyplatí investice do nového zařízení.

Vlny veder

Spotřeba energie v letních měsících v posledních padesáti letech soustavně roste, v poslední dekádě je to hlavně v důsledku rostoucí teploty a častějšího výskytu extrémních veder. Právě horké vlny v posledních dvou letech vedly v některých lokalitách až k dvojnásobně vyšší spotřebě energie, převážně kvůli klimatizaci a chlazení.

Pokud tedy předpovědi hlásí, že se blíží teplotní rekordy, vyplatí se popřemýšlet, jak chceme horké dny strávit. Někdy může být pro náš rodinný rozpočet výhodnější celodenní výlet do přírody, náklady na energie se dají srazit i tím, že část času strávíte ve veřejných klimatizovaných prostorách. Rozhodně ale platí, že domácí spotřebu je potřeba sledovat v létě stejně pečlivě, jako v zimě. Předejdete tak nepříjemným překvapením na konci zúčtovacího období.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru