Liberec je na seznamu stovky evropských měst, které v nejbližších letech dostanou speciální podporu, aby se do roku 2030 mohly stát klimaticky neutrální.
Na 360 milionů EUR nad rámec veškerých dosavadních dotací bude v nejbližších dvou letech k dispozici pro 100 vybraných měst (celý přehled i s mapou zde), která se dobrovolně přihlásila do výzvy Evropské komise.
Do výzvy se hlásilo přes 370 metropolí napříč Evropou. Z České republiky je Liberec na seznamu jediný, podporu v klimatické neutralitě ale získá třeba slovenské hlavní město Bratislava nebo Košice, stejně tak polská Varšava nebo maďarská Budapešť.
Prostředky mohou města využít na lepší plánování nebo zapojení do velkých inovačních programů, účast by také měla zatraktivnit tyto lokality pro tu část investorů, která směřuje své prostředky do nových chytrých řešení a udržitelnosti.
Evropská města mohou odstartovat systémovou změnu
V evropských městech žijí tři čtvrtiny obyvatel starého kontinentu, ve městech zároveň vzniká asi 70 % globálních emisí. Pokud tedy desítky měst dosáhnou klimatické neutrality, nebo se jí aspoň přiblíží, může to být docela vidět na celkové emisní bilanci evropských zemí.
Stovka vybraných měst by nyní měla vypracovat plán, jak se chtějí k vyrovnání produkce a odbourávání emisí oxidu uhličitého posunout, včetně toho, jak chtějí příslušná opatření financovat.
Plán může zahrnovat jak snižování emisí z energetiky, dopravy nebo průmyslu, tak také opatření k lepšímu odbourávání CO2 z atmosféry. To jde přirozenými cestami třeba díky opatřením v zemědělství a péči o městskou zeleň, tak také moderními metodami.
Součástí plánu mohou být i energetické úspory, chytrá řešení s využitím automatického zpracování a řízení dat například o spotřebě energie či tepla a řada dalších opatření.
CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.