Česká republika má od 8. září k dispozici terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) v nizozemském Eemshavenu. Česku pomůže zajistit až třetinu roční spotřeby plynu. Stát má v terminálu prostřednictvím ČEZ pronajatou třetinu kapacity, dohromady tři miliardy metrů krychlových plynu.
Plovoucí terminál tvoří v zásadě dvě propojené lodi se zařízením na zpětné zplynování LNG. LNG je zemní plyn, který se po vytěžení ochladí na -162 °C, ztratí na objemu a snadno se jako kapalina přepravuje. V terminálu se pak kapalina ohřeje zpátky do plynného skupenství.
Ve spolupráci s @mpo_tweetuje jsme zajistili část kapacity terminálu na zkapalněný plyn v nizozemském Eemshavenu. Posilujeme tak naši energetickou bezpečnost – terminál pokryje až 1/3 celkové roční spotřeby plynu v Česku. Podívejte se, jak LNG terminál funguje: pic.twitter.com/ScXtMhywaV
— Skupina ČEZ (@SkupinaCEZ) August 31, 2022
Plyn je po úpravách možné dál přepravovat běžnou vnitrozemskou plynovou infrastrukturou. Přepravní trasy v uplynulých týdnech zajistila společnost ČEZ, v současnosti je tedy logistika vyřešená.
Během této topné sezony by z terminálu mělo do Česka připutovat na 1,5 miliardy metrů krychlových plynu, což by odpovídalo spotřebě na jeden a půl až dva měsíce, uvedlo dříve české ministerstvo průmyslu a obchodu.