Česko začne možná už od příštího roku dovážet elektřinu. Vyplývá to z nové zprávy, která hodnotí bilanci tuzemských zdrojů, jejich ekonomické výhodnosti a požadavků na spotřebu. Ta pracuje se dvěma scénáři, oba ale ukazují na potřebu importu elektřiny ze sousedních zemí.
Česko až dosud platilo za zemi, odkud se víc elektřiny vyváží, než kolik se jí doveze. Obchod přes hranice totiž samozřejmě probíhal už nyní, elektřina se běžně nakupuje v zahraničí a také se tam dodává. Teď jde o to, že té dovezené bude víc.
Část importu je podle studie dána ekonomickou výhodností. Hlavní otázkou podle autorů zůstává, zda elektrická energie z přebytkových zemí (zejména Německa a Francie) bude skutečně exportována, nebo bude využita pro výrobu vodíku pro tamní průmysl.
Je potřeba se chystat na rok 2035
V nejbližších letech bude dovoz narůstat postupně, je ale potřeba se začít připravovat na další dekádu, kde už bude elektroenergetický deficit víc znát. Studie uvádí, že kolem roku 2035 by energetika mohla mít problémy, pokud nezačneme nyní stavět nové zdroje.
“Hodnoty potřebného dozdrojování pro dosažení přiměřenosti v rámci klimaticky průměrných let a při akceptování vyššího objemu importu jsou nejvyšší v cílovém roce 2035, kde se pohybují v rozmezí 1 600 – 1 900 MW,” uvádí zpráva.
Zavření uhelných elektráren by podle ní mělo jít ideálně řízeně a nahradit by je měly flexibilní bezemisní zdroje spolu s jadernými v delším horizontu. Větší flexibilita by také měla pomoct lépe reagovat na výkyvy počasí, které pak ovlivňují výrobu elektřiny v solárních a větrných elektrárnách. Pomoct může akumulace energie nebo chytré nástroje energetického managementu.
Takzvaný MAF (studii zdrojové přiměřenosti) zpracovává ČEPS, státní firma, která má na starosti provoz přenosové soustavy. Studie se věnuje očekávaným scénářům vývoje v elektroenergetice do roku 2040.