Jaderná energetika

Malé modulární jaderné reaktory v Česku? Podívejte se, jak mohou vypadat

Česko se připravuje na příchod malých modulárních jaderných reaktorů. Lídr energetického trhu, skupina ČEZ, ohlásila, že má podepsané smlouvy s několika jejich výrobci. Nejnověji také vyčlenila speciální prostor v areálu jaderné elektrárny v Temelíně (JETE), kde by v budoucnu měl modulární reaktor vyrůst. Jaké modely jsou vlastně dnes ve vývoji a jak se od sebe liší?

Malé modulární jaderné reaktory jsou odlišná technologie než jaderné bloky, které už v Česku jsou v provozu. Jejich umístění v areálu elektrárny se tak nevylučuje s dostavbou dalšího konvenčního bloku JETE. Hlavní výhodou modulárních reaktorů má být především rychlejší výstavba a nižší pořizovací cena. Malé reaktory mohou mít kapacitu až 300 MWh, což je asi třetina obvyklého výkonu jaderného bloku.

 

Modulární reaktory jsou vlastně malé jaderné elektrárny (nebo jejich části), které se poskládají z předem definovaných typových dílů. Ty se jen mírně upraví pro potřeby konkrétní instalace. Je to podobné jako u stavebnice lega nebo made-to-measure módy.

Výhodou takového postupu je, že se vyplatí samotná výroba typových komponent, jejich převoz je snazší, menší reaktory se také mohou umístit na větším počtu lokalit, protože ne každé území je vhodné pro výstavbu velkého reaktoru. Malé modulární reaktory jsou celkovou konstrukcí jednodušší, potřebují méně často měnit palivo a jejich kontstruktéři snáz splní bezpečnostní požadavky.

Po světě vzniká na 70 modelů, v provozu mají být do roku 2030

To všechno jsou důvody, proč státy i soukromé společnosti vynakládají energii i finanční prostředky na konstrukci takového modulárního reaktoru, který by komerčně uspěl a jeho aplikace se mohla v praxi rozšířit během tohoto desetiletí. Celkově je podle Mezinárodní agentury pro jadernou energii (IAEA) v nějaké fázi vývoje a výzkumu asi 70 modelů malých modulárních reaktorů po celém světě. První (ruský) modulární reaktor je v chodu od roku 2020, v současnosti je ale v pokročilé fázi vývoje hned několik prototypů.

Liší se od sebe tím, zda předpokládají zapojení v jednom nebo více blocích, s čímž souvisí i kapacita výkonu jednoho reaktoru. Další odlišnost je v konstrukční technologii samotných reaktorů. Naopak poměrně malá odlišnost bývá v životnosti – pohybuje se obvykle okolo 60 let. 

ČEZ uzavřel memoranda o spolupráci se společnostmi NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, KHNP a Holtec. Prostřednictvím dceřiné společnosti ÚJV Řež malé modulární reaktory vyvíjí i Skupina ČEZ. V galerii se můžete podívat, jak vypadají některé z reaktorů, které v Česku mohou vyrůst snad už do konce této dekády.

 

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru