Podíl obnovitelných zdrojů energie, které v roce 2020 dosáhly nižších nákladů než nejkonkurenceschopnější varianta fosilních paliv, se zdvojnásobil. Nová zpráva [1] Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje energie (IRENA) potvrzuje, že obnovitelné zdroje energie by rozvíjejícím se ekonomikám přinesly úsporu nákladů ve výši 156 miliard dolarů.
Zpráva ukazuje, že náklady na technologie obnovitelných zdrojů meziročně výrazně klesaly – náklady na koncentrovanou solární energii klesly o 16 %, na větrnou energii na pevnině o 13 %, na větrnou energii na moři o 9 % a na fotovoltaiku o 7 %. Díky nízkým nákladům obnovitelné zdroje stále více snižují i provozní náklady stávajících uhelných elektráren. Nízkonákladové obnovitelné zdroje dávají rozvinutým i rozvojovým zemím silný obchodní důvod k tomu, aby v rámci úsilí o dosažení čistého nulového hospodářství nahradily uhlí. Jen v roce 2020 ušetřily nové projekty obnovitelných zdrojů rozvíjejícím se ekonomikám až 156 miliard dolarů.
Výhled do roku 2022 počítá s dalším poklesem celosvětových nákladů na energii z obnovitelných zdrojů, přičemž větrná energie na pevnině bude o 20-27 % nižší než nejlevnější nová varianta výroby energie z uhlí. Dále 74 % všech nových projektů fotovoltaických elektráren uvedených do provozu v příštích dvou letech bude mít cenu nižší než nová uhelná elektrárna. Tento trend potvrzuje, že nízkonákladové obnovitelné zdroje jsou páteří elektrizační soustavy, která umožní elektrifikaci v koncových odvětvích a zároveň podpoří konkurenceschopnou nepřímou elektrifikaci pomocí obnovitelného vodíku.