Microsoft se chystá vybavit jedno ze svých datových center moderním úložištěm energie, které bude schopné flexibilně reagovat na potřeby sítě. Projekt podle manažerů společnosti ukazuje nové možnosti, mohl by nastartovat větší zapojení technologických firem do energetické proměny.
Většina datových center, včetně těch od Microsoftu, používá dieselové generátory jako zálohu pro nepřetržitý provoz části zařízení. Doplňují je často olověné akumulátory. Microsoft chce ale nově ve svém datovém centru v Dublinu vyzkoušet zapojení chytrého bateriového úložiště na principu lithium-iontových baterií, což by mělo umožnit i snížení spotřeby z dieselového zdroje.
Úložiště by tak nově nejen zajišťovalo zálohu pro permanentní chod služeb, ale nově by se také zapojilo do poskytování podpůrných služeb pro správce přenosové soustavy. Jde o to, že zařízení s velkou spotřebou mohou efektivně pomoct vyrovnávat napětí v síti, když v době špičky mírně utlumí svou spotřebu.
Je ale potřeba, aby reagovaly dostatečně rychle a aby měly také dostatečný záložní zdroj – například v podobě úložiště – které v odpovídající rychlosti naběhne. Právě otázka rychlosti je řešitelná plnou automatizací, kdy o “přepnutí” nerozhoduje člověk, ale algoritmus.
Digitální průmysl nemusí znamenat jen vyšší spotřebu, ale i efektivnější řešení
Není to první projekt, kterým se Microsoft snaží reflektovat dopad svých aktivit na spotřebu elektřiny. Velká datová centra spotřebují globálně kolem 1-1,5 % elektřiny a s postupující digitalizací jejich potřeby dál rostou. V projektu, jako je ten chystaný v Dublinu, se tak potkává potřeba energetických úspor, dekarbonizace, chytrého řízení a užitečné podpory pro elektroenergetickou soustavu, v níž roste podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Konkrétně Microsoft uzavřel smlouvu s energetickou společností Enel X, která pro datové centrum dodá řešení na míru. Pokud ale projekt povede k očekávaným úsporám energie i emisí, mohl by se podle manažerů Microsoftu stát předobrazem pro řešení i v jiných lokalitách.
Zvláštní pozornost věnují lidé z Microsoftu i potřebám chytrého systému řízení výroby a spotřeby energie. I podle představitele společnosti Enel X se s novými technologiemi mění koncepční přístup k regulaci energie. “Staré paradigma by se dalo přirovnat k vypínání a zapínání světel, nový přístup funguje spíš jako stmívač,” vysvětluje změnu Toni Whittle z energetické společnosti Enel X. Rychlá reakce v reálném čase je podle něj možná také díky rychlému přenosu dat.
Také proto vnímá Microsoft projekt v Dublinu jako potenciální první vlaštovku pro vývoj a poskytování nového typu služeb a řešení. Podle jeho představitelů je to první krok k diskusi o tom, jak by se technologické firmy mohly zapojit do energetiky a pomoct v nastavování nového designu.