Plyn a teplo

Moderní spalovny vyrábí teplo i elektřinu

Spalovny jsou vnímány jako zařízení, ve kterých je možné se zbavit odpadků z domácností, nemocnic a dalších provozů. V moderních areálech označovaných jako zařízení pro energetické využití odpadu se při spalování navíc vyrábí elektřina a teplo. Fungují zatím v Praze, Brně, Plzni a Liberci a jejich roční kapacita činí přibližně 750 tisíc tun.

V Brně má přitom energetické využívání odpadu dlouhou tradici, už v roce 1905 zde bylo zprovozněno první zařízení na území Rakouska-Uherska, které umělo ze spalovaného odpadu vyrábět elektrickou energii. A jaká je současnost? Brněnské zařízení SAKO Brno má za sebou již druhý rekordní rok. V roce 2020 dokázalo zpracovat 241 tisíc tun odpadu a do brněnských domácností dodat 1,2 milionu GJ tepla – spolu s 47,7 GWh elektřiny.

„Obavy, že kvůli pandemii a ekonomickým restrikcím klesne počet navezeného odpadu a poptávka po vyrobeném teple, se nepotvrdily. Navzdory daným okolnostem jsme dosáhli rekordně vysoké produkce u většiny klíčových parametrů,“ uvedl Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.

Zatímco roce 2019 SAKO Brno vyrobilo 2,4 milionů GJ tepla, z čehož přes milion GJ putovalo zpět občanům ve formě tepelné energie, v roce 2020 dodaného tepla přibylo o 9 % na zmiňovaných 1,2 milionů GJ, což představuje třetinu spotřeby tepelné energie domácností v Brně napojených na centrální zásobování teplem.

„Tím, že Brno komunální odpad prakticky neskládkuje a dokáže plně využít energetický potenciál odpadu, zajišťujeme úsporu stále dražších fosilních paliv,“ sdělil Petr Hladík (KDU-ČSL), první náměstek brněnské primátorky. Brno se přihlásilo k závazku do deseti let snížit emise oxidu uhličitého nejméně o 40 %, k čemuž by chtěla přispět většina významných městských firem a institucí.

„SAKO Brno je významným přispěvatelem k tomuto závazku. Přeměnou odpadu v teplo šetříme neobnovitelné fosilní zdroje energie, a tím, že odpad odkloníme od skládkování, zabráníme vzniku emisí metanu. Vlivem těchto faktorů dosahujeme roční úspory ekvivalentních emisí oxidu uhličitého 200 tisíc tun ročně. Po rozšíření kapacity zařízení na energetické využívání odpadu přineseme Brnu další dodatečnou úsporu na úrovni 140 tisíc tun ročně,“ doplnil Hladík.

V hlavním městě tamní zařízení pro energetické využití odpadů známé jako „Malešická spalovna“ ročně zpracuje na 31 tisíc vagónů komunálního odpadu z celé Prahy, tedy asi 310 tisíc tun, a vyrobí 850 TJ tepelné energie. Teplo vyrobené v Malešicích dodává Pražská teplárenská soustava do 20 tisíc domácností i velkých průmyslových areálů v okolí.

Novinky v oboru