Obnovitelné zdroje

Modrý vodík může být pro klima o 20 % horší než zemní plyn

Modrý vodík by mohl být potenciálně o 20 % horší pro klima než spalování zemního plynu nebo uhlí pro vytápění. Myslí si to výzkumníci z Cornellovy a Stanfordovy univerzity, kteří zároveň vyzývají k tomu, aby se pozornost zaměřila na vodík zelený.

„Politici po celém světě, od Velké Británie a Kanady až po Austrálii a Japonsko, draze sázejí na modrý vodík jako na hlavní řešení při přechodu na novou energetiku. Náš výzkum je varovný signál pro vlády, že jediný čistý vodík, do kterého by měly investovat veřejné prostředky, je skutečně čistě nulový, zelený vodík vyráběný z větrné a solární energie,“ uvedl Robert Howarth, spoluautor studie a profesor ekologie a environmentální biologie na Cornellově univerzitě.

Výzkum publikovaný v časopise Energy Science and Engineering odhaduje, že dopad modrého vodíku na skleníkové plyny je přibližně o 60 % větší než spalování nafty pro vytápění. Vědecký tým naznačuje, že modrý vodík vyžaduje k výrobě obrovské množství zemního plynu, a uvádí, že i při použití nejmodernější technologie zachycování a ukládání oxidu uhličitého existuje značné množství emisí CO2 a metanu, které se zachytit nepodaří.

Novinky v oboru