Česko bude mít 61 nových malých fotovoltaik, jejich výstavbu podpoří evropský Modernizační fond. O podpoře rozhodla v polovině dubna ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.
Solární elektrárny s výkonem do 1 MWp získají z eurofondů téměř 347 milionů korun. Zajistí především energii pro průmyslovou výrobu, podnikům tak významně zlevní provozní náklady.
Jedna z nových fotovoltaik vyroste například v Lutíně na Olomoucku v areálu firmy Sigma. Předpokládaný instalovaný výkon bude 263,7 kWp a elektřina se spotřebuje na místě. Fotovoltaická elektrárna bude přednostně vyrábět elektřinu pro potřeby výrobní haly, případné přebytky vyrobené elektřiny budou předány ostatním výrobním provozům společnosti.
Projekt má začít už v dubnu letošního roku a hotovo by mělo být na konci října. Instalace přispěje ke snížení emisí CO2 o 306 tun a snížení spotřeby primární neobnovitelné energie o 2 441 GJ. Samozřejmě povede i k menším nákladům za energie. Fotovoltaická elektrárna by měla stát osm milionů korun, společnost získá podporu ve výši skoro dvou milionů a zbytek investice zajistí po vlastní ose.
Zezelená i obchodní řetězec Lidl
Úspěšný projekt doručila i společnost Lidl, která chce umístit solární panely na svých pět prodejen, konkrétně v Prostějově, Kroměříži, Ostravě, Pardubicích a Sviadnově. První panely by se na střechy prodejen měly instalovat na podzim letošního roku, hotovo by mělo být do konce roku 2024.
I tady budou nové zdroje primárně sloužit k pokrytí vlastní spotřeby elektřiny, tím se sníží i objem energie odebíraný ze sítě. Fotovoltaické elektrárny Lidlu o celkovém instalovaném výkonu 749,25 kWp přispějí ke snížení emisí CO2 a k úspoře energie z neobnovitelných zdrojů. Společnost na ně získala dotaci ve výši 5,6 milionu korun.
Do Česka přichází rekordní sumy na obnovu a modernizaci, dotace jdou i k domácnostem
Modernizační fond je jedním ze tří hlavních nástrojů, skrze které Česká republika může čerpat evropské prostředky na modernizaci hospodářství a posílení jeho výkonů i odolnosti. Modernizační fond je určený především pro firmy a obce, financuje se z výnosů z emisních povolenek a je z něj možné proto čerpat podporu téměř výhradně na změny v energetické struktuře.
Logika tohoto fondu spočívá v tom, že z vybraných peněz za emisní povolenky se podpoří opatření, která povedou k nižším emisím a tedy nižším platbám. Firmy mohou investovat do energetických úspor, vlastních zdrojů energie, výměny zdroje vytápění nebo třeba čisté mobility.
Vedle Modernizačního fondu jsou pro Česko k dispozici i stamiliardy korun v Národním plánu obnovy nebo v takzvaných kohezních fondech, které spravují jednotlivá ministerstva v rámci svých operačních programů. Zde je okruh příjemců širší, dotace z nich mohou čerpat i domácnosti, například v rámci programů Nová zelená úsporám a Kotlíkové dotace.