Kolem tepelných čerpadel existuje spousta mýtů. Údajně nejsou vhodná do starších domů, fungují jen s podlahovým vytápěním a nedokážou místnost pořádně vyhřát. Analytik Jan Rosenow se proto rozhodl jednotlivé mýty a polopravdy ověřit a konfrontovat s fakty.
V článku pro portál CarbonBrief (anglický originál zde) se věnuje celkem osmnácti tvrzením, se kterými se setkává v debatách o využití tepelných čerpadel. Většina z nich se podle jeho analýzy nezakládá na pravdě. Například obava, že tepelná čerpadla nefungují ve starších domech. Přitom třeba ve Velké Británii se je úspěšně daří využívat i v historické zástavbě.
Není ani pravda, že by tepelná čerpadla fungovala jen v mimořádně dobře zateplených domech. Zateplení zvyšuje jejich efektivitu, jako u každého zdroje tepla, ale čerpadla samotná fungují ve všech typech nemovitostí, rozhodující je jejich velikost, instalace nebo tvar. Fungují také bez problémů jako zdroj tepla pro běžné radiátory, nejen pro podlahové vytápění, jak se někdy nesprávně uvádí.
Jan Rosenow také upozorňuje, že na trhu jsou i řešení pro tepelná čerpadla v bytech, nebo že rozhodně neplatí, že tepelná čerpadla nejsou vhodná pro chladnější podnebí — rekordně se používají třeba v chladném Norsku a Finsku.
Neplatí ani paušální tvrzení, že jsou tepelná čerpadla nákladná na provoz. Vždy záleží na konkrétním řešení v daném domě či bytě a na případném individuálním tarifu od dodavatele energií. A také náklady na jejich pořízení postupem času klesají, ačkoliv se cena mohla jednorázově zvýšit v době, kdy se sešla velká poptávka v měsících bezprostředně navazujících na ruskou invazi na Ukrajině.