Jaderná energetika

Nabídka firem schopných postavit jadernou elektrárnu je omezená

Výstavba jaderných reaktorů je jedním z nejkoncentrovanějších byznysů na světě, mezi země schopné navrhnout a dodat potřebné technologie patří Čína, Francie, Japonsko, Jižní Korea, Rusko a Spojené státy americké. Jaderné společnosti Číny a Ruska přitom mají nejvíce probíhajících projektů výstaveb na svém území i v zahraničí, zejména pak v Asii. Jaderné společnosti z ostatních zemí v současnosti z globálního pohledu jen paběrkují.

O evropském trhu, který se v současné době dělí mezi Francouze a Rusy, vypovídá i dosavadní zájem o dostavbu české jaderné elektrárny Dukovany. Kolem tendru krouží francouzská EDF, jihokorejská KHNP, ruský Rosatom a americký Westinghouse. Z bezpečnostních důvodů již byla vyloučena čínská CGN a situace kolem výbuchu muničního skladu ve Vrběticích a obvinění ruské tajné služby podle ministra průmyslu Karla Havlíčka nejspíše povede i k vyloučení Rosatomu. Nabídku na dostavbu Temelína před sedmi lety podali Američané a Rusové.

Reálná konkurence jaderných společností je však ještě nižší. Konečnou nabídku totiž zužuje konkrétní lokalita a technické požadavky, omezující může být i aktuální situace v konkrétní firmě, která nemusí mít v danou chvíli pro podobný projekt kapacitu. Míru konkurence zároveň snížila jaderná havárie v japonské Fukušimě před deseti lety, která vedla k přísnějším podmínkám a vyšší náročnosti při výstavbě nových elektráren. V Evropě od té doby nebyla žádná nová elektrárna spuštěna. Technologie, která stačila před deseti lety, už dnes neuspěje.

Důležitou roli zde hraje i politika – kvůli vztahům jednotlivých zemí může docházet k vylučování nebo naopak preferování některých uchazečů. A rozhoduje i schopnost mateřské země finančně podpořit své inženýrské společnosti. Výjimkou není ani kombinace několika dodavatelů. Například ruské reaktory v Temelíně dokončoval americký Westinghouse. Příkladem z poslední doby může být elektrárna Barakah ve Spojených arabských emirátech, kterou sice buduje korejská KHNP, ale provozovat ji bude francouzská EDF.

Investoři někdy přímo vyžadují, aby se zakázka rozdělila, snížila se tak závislost na jednom dodavateli a zároveň se zajistilo, že s technologií jednoho bude umět pracovat druhý a každý tak bude více nahraditelný. Vzhledem k hodnotě výstavby jaderného reaktoru bývají zakázky na jaderné elektrárny spojené s rozsáhlými mezinárodními dohodami, případně se snahou co nejvíce zapojit domácí průmysl. Doprovází je také lobbování ze strany mateřských zemí nukleárních firem.

Novinky v oboru