Dekarbonizace

Německo vloni zvládlo hospodářsky růst a snižovat emise

Emise skleníkových plynů v německé ekonomice klesly v minulém roce o 10 %, v absolutních číslech o 76 megatun CO2eq. To je nejprudší pokles od roku 1990, všímá si magazín Der Spiegel. Ze zprávy vyplývá, že Německo směřuje k naplnění svých celkových klimatických cílů, ačkoliv mělo potíže s poklesem emisí z dopravy či sektoru staveb.

Německo má klimatické cíle stanovené zákonem, podle nich má země snížit emise do roku 2030 o 64 % ve srovnání s rokem 1990. Loňské tempo poklesu emisí tomu odpovídalo, potvrdila německá vládní agentura pro životní prostředí. Významnou roli sehrál hlavně rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů energie, naopak rezervy jsou stále v dopravě.

Podle německého ministra pro hospodářství a klima Roberta Habecka není pokles emisí daný primárně poklesem ekonomiky. Naopak, v roce 2023 zažilo Německo hospodářský vzestup a prakticky odeznění koronavirové i energetické krize. 

V rozvoji obnovitelných zdrojů chce německá vláda pokračovat i letos, aktuálně plánuje třeba významné investice do infrastruktury pro zelený vodík. Už dřív také oznámila významná inovativní britská energetická firma Octopus Energy, že plánuje investovat do podílu v jedné z německých firem, která se věnuje vývoji nových technologií pro obnovitelné zdroje.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru